Eyes Ahead AB
559111-3625Aktiebolagreg. 2017
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
409 tkr
Resultat efter fin. poster
−994 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Björnstorpsgatan 2, 216 19 Malmö
Postadress
c/o Lundgren, Björnstorpsgatan 2, 216 19 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta aktier och andelar i bolag, samt bedriva konsultverksamhet inom förlagsverksamhet, ljud- och musikproduktion, och andra mediatjänster. Bolaget förvaltar även fast och lös egendom, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 754 tkr | 3 748 tkr | – |
| 2020 | 1 283 tkr | 14 375 tkr | – |
| 2021 | 52 tkr | 55 358 tkr | 57 490 tkr |
| 2022 | 87 tkr | −352 tkr | 56 952 tkr |
| 2023 | 90 tkr | −4 131 tkr | 52 624 tkr |
| 2024 | 341 tkr | −1 209 tkr | 51 215 tkr |
| 2025 | 409 tkr | −994 tkr | 49 772 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,6 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −243 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 19,9 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 409 | 341 | 90 | 87 | 52 | 1 283 | 754 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 0 | 3 | 0 | 38 | – | – |
| Rörelseintäkter | 409 | 341 | 93 | 87 | 90 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 15 | – | −0 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 326 | 369 | 313 | 345 | 399 | – | – |
| Personalkostnader | 711 | 1 123 | 136 | 179 | 709 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 70 | 70 | 70 | 70 | 41 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 1 | 2 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 122 | 1 562 | 519 | 595 | 1 150 | – | – |
| Rörelseresultat | −712 | −1 222 | −426 | −508 | −1 060 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 56 272 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 57 | 265 | 58 | 0 | 15 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 30 | 61 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −281 | 13 | −3 705 | 156 | 56 419 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −994 | −1 209 | −4 131 | −352 | 55 358 | 14 375 | 3 748 |
| Resultat före skatt | −994 | −1 209 | −4 131 | −352 | 55 358 | – | – |
| Årets resultat | −994 | −1 209 | −4 131 | −352 | 55 358 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 29 | 99 | 169 | 239 | 309 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 46 886 | 46 188 | 36 903 | 54 727 | 45 127 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 46 915 | 46 287 | 37 072 | 54 967 | 45 436 | – | – |
| Kundfordringar | 56 | 71 | 63 | 0 | 37 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 614 | 570 | 689 | 809 | 15 109 | – | – |
| Kassa och bank | 2 451 | 5 029 | 15 234 | 1 414 | 1 431 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 065 | 5 598 | 15 923 | 2 223 | 16 540 | – | – |
| Summa tillgångar | 49 980 | 51 886 | 52 995 | 57 189 | 61 976 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 50 715 | 52 374 | 56 705 | 57 254 | 2 082 | – | – |
| Fritt eget kapital | 49 722 | 51 165 | 52 574 | 56 902 | 57 440 | – | – |
| Eget kapital | 49 772 | 51 215 | 52 624 | 56 952 | 57 490 | – | – |
| Leverantörsskulder | 18 | 403 | 48 | 5 | 16 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 32 | 61 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 208 | 670 | 370 | 237 | 4 486 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 49 980 | 51 886 | 52 995 | 57 189 | 61 976 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | 450 | 200 | 197 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,6 % | 98,7 % | 99,3 % | 99,6 % | 92,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 475 % | 835 % | 4 299 % | 938 % | 369 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −174,1 % | −358,3 % | −473,6 % | −583,7 % | −2 039,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −243 % | −354,6 % | −4 590 % | −404,6 % | 106 457,7 % | 1 120,4 % | 497,1 % |
| Omsättningstillväxt | 19,9 % | 278,9 % | 3,5 % | 67,3 % | −96 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2 % | −2,4 % | −7,9 % | −0,6 % | 96,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 409 tkr | 341 tkr | 90 tkr | 87 tkr | 52 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (52)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 862 tkr | 1 129 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 1 862 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 200 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden omklassificeringar | 533 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 5 025 tkr | 5 025 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 5 025 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 28 567 tkr | 28 535 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 30 967 tkr | 31 063 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | −550 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 978 tkr | 1 217 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 881 tkr | 10 289 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 504 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 632 tkr | 887 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 2 400 tkr | 2 528 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 7 636 tkr | 6 704 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 10 038 tkr | 9 105 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 0 | 19 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 553 tkr | 316 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 1 485 tkr | 355 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 600 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | 0 | 316 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 2 402 tkr | 2 402 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −994 tkr | −1 209 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −994 tkr | −1 209 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 209 tkr | 4 131 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 209 tkr | −4 131 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 450 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 49 772 tkr | 51 215 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −994 tkr | −1 209 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 450 tkr | 200 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 3 795 tkr | 4 795 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 3 795 tkr | 4 795 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 1 000 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 49 722 tkr | 51 165 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 49 400 tkr | 50 715 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 7 tkr | 18 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 100 | 100 |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 464 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 4 549 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 5 025 tkr | 5 025 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 29 tkr | 99 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 350 tkr | 350 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 321 tkr | 251 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 70 tkr | 70 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 128 tkr | −287 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 551 tkr | 480 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 180 tkr | 225 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −464 tkr | −509 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Eyes Ahead ABHuvudarbetsställe
Björnstorpsgatan 2, 216 19 Malmö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559111-3625
Registreringsdatum
8 maj 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 64.212 – Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.