Eyra Holding i Örebro 4 AB
559381-4345Aktiebolagreg. 2022
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−75 tkr
Soliditet
1 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Orvar Bergmarks Plats 1, 702 25 Örebro
Postadress
Orvar Bergmarks Plats 1, 702 25 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska förvalta aktier i dotterbolag och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 0 tkr | −52 tkr | 48 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −110 tkr | 38 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −502 tkr | 36 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −75 tkr | 111 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1,4 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | – | – | – | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 10 | 34 | 28 |
| Rörelsekostnader | 2 | 10 | 34 | 28 |
| Rörelseresultat | −2 | −10 | −34 | −28 |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | – | 106 |
| Räntekostnader och liknande | 275 | 378 | 346 | 131 |
| Finansiella poster | −73 | −492 | −76 | −24 |
| Resultat efter finansiella poster | −75 | −502 | −110 | −52 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 25 |
| Resultat före skatt | −75 | −502 | −110 | −27 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 0 | – |
| Årets resultat | −75 | −502 | −110 | −27 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 141 | 7 753 | 7 644 | 1 587 |
| Anläggningstillgångar | 8 141 | 7 753 | 7 644 | 1 587 |
| Kortfristiga fordringar | 50 | 100 | 0 | 5 692 |
| Kassa och bank | 7 | 63 | 1 | 10 |
| Omsättningstillgångar | 57 | 163 | 1 | 5 702 |
| Summa tillgångar | 8 197 | 7 916 | 7 645 | 7 289 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 161 | 513 | 123 | 50 |
| Fritt eget kapital | 86 | 11 | 13 | 23 |
| Eget kapital | 111 | 36 | 38 | 48 |
| Långfristiga skulder | 8 087 | 7 849 | 7 592 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 31 | 0 | 14 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 31 | 15 | 7 241 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 197 | 7 916 | 7 645 | 7 289 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1,4 % | 0,4 % | 0,5 % | 0,7 % |
| Kassalikviditet | – | 520 % | 9 % | 79 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −67,9 % | −1 409,8 % | −292 % | −56 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skatt nuvarande period | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 2 243 tkr | 2 018 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 2 643 tkr | 2 418 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 0 | 6 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 400 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 400 tkr | 400 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 | 2 |
| Arets resultat eget kapital | −75 tkr | −502 tkr |
| Avstamning effktiv skatt beraknad skattesats | 0,206 | 0,206 |
| Avstamning effktiv skatt enligt gallande skattesats | −15 tkr | −103 tkr |
| Avstamning effktiv skatt vasentlig post | −15 tkr | −101 tkr |
| Avstamning effktiv skatt vasentlig post skatteeffekt | −0,201 | −0,202 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −75 tkr | −502 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 502 tkr | 110 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −502 tkr | −110 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 150 tkr | 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −75 tkr | −502 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 150 tkr | 500 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 5 898 tkr | 5 735 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 175 tkr | 400 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring tillkommande fordringar | 338 tkr | 503 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 50 tkr | 100 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 5 898 tkr | 5 735 tkr |
| Forslag disposition | 86 tkr | 11 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 86 tkr | 11 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 202 tkr | 286 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter ranteintakter finansiella omsattningstillgangar avseende andra foretag koncernforetag | 202 tkr | 286 tkr |
| Rantekostnader | −275 tkr | −378 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | −275 tkr | −378 tkr |
| Redovisad effektiv skatt | 0 | 0 |
| Redovisad effektiv skatt belopp | 0 | 0 |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivning | 0 | 400 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda inkl nedskrivning | 0 | −400 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 8 087 tkr | 7 849 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 18 maj 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Eyra Holding i Örebro 4 ABHuvudarbetsställe
Orvar Bergmarks Plats 1, 702 25 Örebro
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559381-4345
Registreringsdatum
18 maj 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.