F.A.J Holding AB
559006-7913Aktiebolagreg. 2015
Södertälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
482 tkr
Resultat efter fin. poster
480 tkr
Soliditet
−314 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tärnstigen 7, 152 54 Södertälje
Postadress
c/o Ure, Tärnstigen 7, 152 54 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Äga och förvalta värdepapper i form av dotter- & intressebolag.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 960 tkr | 952 tkr | – |
| 2017 | 640 tkr | 1 400 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −1 123 tkr | 276 tkr |
| 2019 | 0 tkr | −1 994 tkr | −1 718 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −286 tkr | −2 004 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −221 tkr | −2 225 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −256 tkr | −4 564 tkr |
| 2023 | 560 tkr | 427 tkr | −4 137 tkr |
| 2024 | 482 tkr | 480 tkr | −3 657 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −314,3 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal 99,6 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −13,9 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 482 | 560 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 640 | 960 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 858 | 4 894 | – | – |
| Rörelseintäkter | 482 | 560 | 0 | 0 | 0 | 858 | 4 894 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 0 | 4 894 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 | 133 | 228 | 221 | 230 | 1 044 | 829 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 133 | 228 | 221 | 230 | 1 044 | 5 723 | – | – |
| Rörelseresultat | 480 | 427 | −228 | −221 | −230 | −187 | −829 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | 0 | 16 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 28 | 0 | 56 | 151 | 171 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −28 | 0 | −56 | −1 807 | −295 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 480 | 427 | −256 | −221 | −286 | −1 994 | −1 123 | 1 400 | 952 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 380 | – | – |
| Resultat före skatt | 480 | 427 | −256 | −221 | −286 | −1 994 | −743 | – | – |
| Årets resultat | 480 | 427 | −256 | −221 | −286 | −1 994 | −743 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 484 | 434 | 370 | 205 | 205 | 205 | 5 170 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 484 | 434 | 370 | 205 | 205 | 205 | 5 170 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 500 | 283 | 446 | 1 681 | 2 414 | 2 328 | 2 174 | – | – |
| Kassa och bank | 179 | 122 | – | 0 | 1 | 142 | 140 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 679 | 405 | 446 | 1 681 | 2 415 | 2 470 | 2 314 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 163 | 839 | 816 | 1 886 | 2 620 | 2 675 | 7 484 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −4 187 | −2 275 | −2 275 | −2 054 | −1 768 | 226 | 970 | – | – |
| Fritt eget kapital | −3 707 | −4 187 | −4 614 | −2 275 | −2 054 | −1 768 | 226 | – | – |
| Eget kapital | −3 657 | −4 137 | −4 564 | −2 225 | −2 004 | −1 718 | 276 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 400 | 556 | 1 222 | 778 | – | – |
| Leverantörsskulder | 9 | 9 | 9 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 106 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 820 | 4 976 | 5 379 | 3 711 | 4 068 | 3 170 | 6 430 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 163 | 839 | 816 | 1 886 | 2 620 | 2 675 | 7 484 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −314,3 % | −493,1 % | −559,6 % | −118 % | −76,5 % | −64,2 % | 3,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 14 % | 8 % | 8 % | 45 % | 59 % | 78 % | 36 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 99,6 % | 76,3 % | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | 99,6 % | 76,3 % | – | – | – | – | – | 218,8 % | 99,2 % |
| Omsättningstillväxt | −13,9 % | – | – | – | – | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −13,1 % | −10,3 % | 5,6 % | 9,9 % | 14,3 % | 116,1 % | −269 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 434 tkr | 434 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 434 tkr | 434 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | 64 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 50 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 50 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 50 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 480 tkr | 171 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 480 tkr | 427 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −427 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 427 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | −3 657 tkr | −2 054 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 480 tkr | 427 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 25 tkr | – |
| Forslag disposition | −3 707 tkr | −4 187 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −3 707 tkr | −4 187 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 162 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 313 tkr | 283 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 4 811 tkr | 4 821 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 146 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
F.A.J Holding ABHuvudarbetsställe
Tärnstigen 7, 152 54 Södertälje
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559006-7913
Registreringsdatum
9 mars 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Södertälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
- SNI 64.212 – Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.