F. Björling Mur & Byggservice AB
559284-3527Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 637 tkr
Resultat efter fin. poster
478 tkr
Soliditet
51 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Liljeholmsvägen 1, 117 61 Stockholm
Postadress
Liljeholmsvägen 1, 117 61 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara byggentreprenad, fastighetsförvaltning och fastighetsservice, även konsultverksamhet inom nämnda områden samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2021 | 0 tkr | −7 tkr | 18 tkr |
| 2022 | 703 tkr | 187 tkr | 168 tkr |
| 2023 | 1 443 tkr | 97 tkr | 245 tkr |
| 2024 | 1 777 tkr | 128 tkr | 344 tkr |
| 2025 | 1 637 tkr | 478 tkr | 624 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 51 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 29,2 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −7,9 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12156 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 637 | 1 777 | 1 443 | 703 | 0 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 22 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 659 | 1 777 | 1 443 | 703 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 821 | 1 329 | 1 051 | 317 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 206 | 315 | 278 | 98 | 7 | – |
| Personalkostnader | 138 | 4 | 13 | 101 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 13 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 179 | 1 648 | 1 342 | 516 | 7 | – |
| Rörelseresultat | 479 | 130 | 101 | 187 | −7 | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 2 | 4 | – | – | – |
| Finansiella poster | −2 | −2 | −4 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 478 | 128 | 97 | 187 | −7 | – |
| Bokslutsdispositioner | −122 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 356 | 128 | 97 | 187 | −7 | – |
| Skatt på årets resultat | 75 | 29 | 20 | 37 | – | – |
| Årets resultat | 281 | 99 | 77 | 150 | −7 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 53 | 66 | 33 | 21 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 53 | 66 | 33 | 21 | – | – |
| Kundfordringar | 2 | 32 | 174 | 43 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 76 | 66 | 174 | 43 | 2 | – |
| Kassa och bank | 1 286 | 608 | 287 | 245 | 25 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 362 | 674 | 461 | 288 | 27 | – |
| Summa tillgångar | 1 414 | 740 | 494 | 309 | 27 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 319 | 220 | 143 | −7 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 599 | 319 | 220 | 143 | −7 | – |
| Eget kapital | 624 | 344 | 245 | 168 | 18 | – |
| Obeskattade reserver | 122 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 48 | 49 | 49 | 50 | 9 | – |
| Skatteskulder | 161 | 92 | 64 | 44 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 668 | 396 | 250 | 141 | 9 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 414 | 740 | 494 | 309 | 27 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 51 % | 46,5 % | 49,5 % | 54,3 % | 66,3 % | – |
| Kassalikviditet | 204 % | 170 % | 185 % | 204 % | 296 % | – |
| Rörelsemarginal | 29,3 % | 7,3 % | 7 % | 26,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 29,2 % | 7,2 % | 6,7 % | 26,6 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | −7,9 % | 23,2 % | 105,3 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 44,9 % | 28,8 % | 31,5 % | 89,5 % | −42,2 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 637 tkr | – | – | 703 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 281 tkr | 99 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 281 tkr | 99 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −99 tkr | −77 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 99 tkr | 77 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 624 tkr | 344 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 281 tkr | 99 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −122 tkr | – |
| Forslag disposition | 599 tkr | 319 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 277 tkr | 319 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 322 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 22 tkr | 28 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 28 tkr | 28 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 6 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 31 tkr | 38 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 38 tkr | 38 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 8 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 18 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 8 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 74 tkr | 34 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 459 tkr | 254 tkr |
| Periodiseringsfonder | 122 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 19 nov. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
F. Björling Mur & Byggservice ABHuvudarbetsställe
Liljeholmsvägen 1, 117 61 Stockholm
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559284-3527
Registreringsdatum
19 november 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 43.310 – Puts-, fasad- och stuckatörsarbeten
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.