F& J Trading AB
559407-4691Aktiebolagreg. 2022
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
255 tkr
Resultat efter fin. poster
185 tkr
Soliditet
63 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gyrogatan 5 Lgh 1309, 702 39 Örebro
Postadress
c/o Fahd Jouha, Gyrogatan 5 Lgh 1309, 702 39 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva en grossist kläder, presenter med heminredningsartiklar och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 482 tkr | 67 tkr | 78 tkr |
| 2024 | 255 tkr | 185 tkr | 223 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 63,4 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 72,4 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −47,1 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 255 | 482 |
| Rörelseintäkter | 255 | 482 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 411 |
| Övriga externa kostnader | 70 | 2 |
| Rörelsekostnader | 70 | 414 |
| Rörelseresultat | 185 | 68 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 |
| Finansiella poster | −1 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | 185 | 67 |
| Resultat före skatt | 185 | 67 |
| Skatt på årets resultat | 40 | 14 |
| Årets resultat | 145 | 53 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Varulager | 226 | 226 |
| Kundfordringar | 93 | – |
| Kortfristiga fordringar | 94 | 1 |
| Kassa och bank | 31 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 351 | 227 |
| Summa tillgångar | 351 | 227 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 53 | – |
| Fritt eget kapital | 198 | 53 |
| Eget kapital | 223 | 78 |
| Leverantörsskulder | 19 | – |
| Skatteskulder | 54 | 14 |
| Kortfristiga skulder | 128 | 149 |
| Summa eget kapital och skulder | 351 | 227 |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Soliditet | 63,4 % | 34,4 % |
| Kassalikviditet | 98 % | 1 % |
| Rörelsemarginal | 72,7 % | 14,1 % |
| Vinstmarginal | 72,4 % | 13,9 % |
| Omsättningstillväxt | −47,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 64,9 % | 68 % |
| Omsättning per anställd | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (10)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 145 tkr | 53 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 145 tkr | 53 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −53 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 53 tkr | – |
| Forskott till leverantorer | 226 tkr | 226 tkr |
| Forslag disposition | 198 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 198 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 970 | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 55 tkr | 135 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 22 nov. 2022 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
F& J Trading ABHuvudarbetsställe
Gyrogatan 5 Lgh 1309, 702 39 Örebro
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559407-4691
Registreringsdatum
22 november 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.499 – Partihandel med övriga hushållsvaror
- SNI 46.420 – Partihandel med kläder och skodon
- SNI 47.123 – Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment
- SNI 47.553 – Detaljhandel via internet eller postorder med möbler, belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar
- SNI 46.410 – Partihandel med textilier
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.