F. Möller AB
559030-6477Aktiebolagreg. 2015
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
114 tkr
Resultat efter fin. poster
6 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Erikslustvägen 40 A, 217 73 Malmö
Postadress
c/o Fredrik Möller, Erikslustvägen 40 A, 217 73 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet avseende service inom bygg och underhåll och därmed tillhörande felsökning. Bedriva handel med värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 471 tkr | 1 tkr | – |
| 2019 | 272 tkr | −22 tkr | – |
| 2020 | 93 tkr | −36 tkr | 297 tkr |
| 2021 | 40 tkr | −92 tkr | 239 tkr |
| 2022 | 95 tkr | 61 tkr | 299 tkr |
| 2023 | 131 tkr | 2 tkr | 300 tkr |
| 2024 | 61 tkr | 1 tkr | 301 tkr |
| 2025 | 114 tkr | 6 tkr | 308 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 80 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 5,3 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 86,9 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 114 | 61 | 131 | 95 | 40 | 93 | 272 | 471 |
| Rörelseintäkter | 114 | 61 | 131 | 95 | 40 | 93 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 16 | 11 | 10 | 11 | 15 | 16 | – | – |
| Personalkostnader | 92 | 64 | 118 | 23 | 117 | 112 | – | – |
| Rörelsekostnader | 108 | 75 | 129 | 34 | 132 | 128 | – | – |
| Rörelseresultat | 6 | −14 | 2 | 61 | −92 | −36 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 15 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 15 | 0 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 6 | 1 | 2 | 61 | −92 | −36 | −22 | 1 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 34 | 36 | – | – |
| Resultat före skatt | 6 | 1 | 2 | 61 | −58 | 0 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 6 | 1 | 2 | 60 | −58 | 0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | – | – |
| Kundfordringar | 143 | 144 | 83 | 86 | 30 | 4 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 149 | 152 | 91 | 94 | 84 | 46 | – | – |
| Kassa och bank | 85 | 82 | 226 | 82 | 36 | 177 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 235 | 234 | 317 | 176 | 120 | 223 | – | – |
| Summa tillgångar | 385 | 384 | 467 | 326 | 270 | 373 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 251 | 250 | 249 | 189 | 247 | 247 | – | – |
| Fritt eget kapital | 258 | 251 | 250 | 249 | 189 | 247 | – | – |
| Eget kapital | 308 | 301 | 300 | 299 | 239 | 297 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 34 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 3 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 77 | 82 | 166 | 28 | 32 | 42 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 385 | 384 | 467 | 326 | 270 | 373 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 80 % | 78,5 % | 64,4 % | 91,5 % | 88,3 % | 86,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 305 % | 284 % | 191 % | 637 % | 380 % | 529 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,5 % | −23,3 % | 1,7 % | 64,1 % | −230,1 % | −38,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 5,3 % | 1,6 % | 1,5 % | 64,2 % | −230 % | −38,7 % | −8,1 % | 0,2 % |
| Omsättningstillväxt | 86,9 % | −53,4 % | 37,9 % | 137,5 % | −57 % | −65,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2 % | 0,3 % | 0,6 % | 20,1 % | −24,3 % | 0 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 114 tkr | 61 tkr | 131 tkr | 95 tkr | 40 tkr | 93 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 150 tkr | 150 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 150 tkr | 150 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 6 tkr | 976 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 6 tkr | 976 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −976 | −2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 976 | 2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 308 tkr | 301 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 6 tkr | 976 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 258 tkr | 251 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 258 tkr | 251 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 8 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 68 tkr | 75 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 okt. 2020 – 30 sep. 2021 · Inlämnad –
F. Möller ABHuvudarbetsställe
Erikslustvägen 40 A, 217 73 Malmö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559030-6477
Registreringsdatum
15 oktober 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.