F&T Bohlin Holding i Gävle AB
559203-2923Aktiebolagreg. 2019
Gävle, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
2 998 tkr
Soliditet
97 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Depåvägen 37, 806 47 Gävle
Postadress
Depåvägen 37, 806 47 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska äga och förvalta värdepapper och kapital samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2023 | 0 tkr | 0 tkr | 3 341 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 0 tkr | 2 541 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 3 000 tkr | 4 541 tkr |
| 2026 | 0 tkr | 2 998 tkr | 7 039 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,3 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −2 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 3 000 | 3 000 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 3 000 | 3 000 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 998 | 3 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 2 998 | 3 000 | 0 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 2 998 | 3 000 | – | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 362 | 3 996 | 3 996 | 3 996 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 362 | 3 996 | 3 996 | 3 996 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 871 | 620 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 871 | 620 | – | – | – | – |
| Summa tillgångar | 7 232 | 4 616 | 3 996 | 3 996 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 991 | 1 491 | 2 491 | 3 291 | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 989 | 4 491 | 2 491 | 3 291 | – | – |
| Eget kapital | 7 039 | 4 541 | 2 541 | 3 341 | – | – |
| Långfristiga skulder | 175 | 75 | 175 | 75 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 18 | 0 | 1 280 | 580 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 232 | 4 616 | 3 996 | 3 996 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 6 900 | – | 1 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,3 % | 98,4 % | 63,6 % | 83,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 4 848 % | – | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 42,6 % | 66,1 % | – | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 6 362 tkr | 3 996 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 6 362 tkr | 3 996 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 2 366 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 2 998 tkr | 3 000 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | 879 | – |
| Eventual forpliktelser | 7 650 tkr | 7 650 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 998 tkr | 3 000 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 000 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 000 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 1 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 7 039 tkr | 4 541 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 998 tkr | 3 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 1 000 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 871 tkr | 620 tkr |
| Forslag disposition | 6 989 tkr | 4 491 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 89 tkr | 3 991 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 175 tkr | 75 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 17 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
F&T Bohlin Holding i Gävle ABHuvudarbetsställe
Depåvägen 37, 806 47 Gävle
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559203-2923
Registreringsdatum
23 april 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gävle, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.