swereg

Faceline Dental AB

559312-1493Aktiebolagreg. 2021

Tandvård
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Kumla, Örebro län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2026

Omsättning

349 tkr

+1 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

328 tkr

+1 % mot föregående år

Soliditet

82 %

+2,1 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Bondgårdsgatan 9 C, 692 34 Kumla

Postadress

c/o Bahrami-Hessari, Bondgårdsgatan 9 C, 692 34 Kumla

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva tandvård, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2022180 tkr170 tkr125 tkr
2023105 tkr72 tkr167 tkr
2024144 tkr124 tkr265 tkr
2025345 tkr327 tkr524 tkr
2026349 tkr328 tkr785 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 82,4 % – branschmedian 74,8 %

Vinstmarginal 94,1 % – branschmedian 21,1 %

Omsättningstillväxt 1,2 % – branschmedian −2 %

Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20262025202420232022
Nettoomsättning349345144105180
Rörelseintäkter349345144105180
Övriga externa kostnader161213339
Personalkostnader566––
Rörelsekostnader211819339
Rörelseresultat32832712571170
Ränteintäkter och liknande1−000–
Räntekostnader och liknande001––
Finansiella poster1−0−100
Resultat efter finansiella poster32832712472170
Bokslutsdispositioner––0−18−44
Resultat före skatt32832712453127
Skatt på årets resultat6868261127
Årets resultat2612599842100

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20262025202420232022
Kundfordringar4360180131–
Kortfristiga fordringar4550224131–
Kassa och bank557714173154239
Omsättningstillgångar1 012714397285239
Summa tillgångar1 012714397285239
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat4992401421000
Fritt eget kapital760499240142100
Eget kapital785524265167125
Obeskattade reserver6262626244
Skatteskulder8142373827
Kortfristiga skulder165128705771
Summa eget kapital och skulder1 012714397285239

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20262025202420232022
Soliditet82,4 %80,3 %79,1 %75,7 %66,7 %
Kassalikviditet612 %559 %564 %503 %339 %
Rörelsemarginal94 %94,8 %86,8 %68,2 %94,9 %
Vinstmarginal94,1 %94,7 %86,3 %68,3 %94,9 %
Omsättningstillväxt1,2 %139,6 %37,4 %−41,7 %–
Avkastning på eget kapital33,2 %49,4 %37 %25,3 %80 %
Omsättning per anställd–––––
Övriga poster i årsredovisningen (12)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20262025
Arets resultat eget kapital261 tkr259 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat261 tkr259 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−259 tkr−98 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning259 tkr98 tkr
Forandring eget kapital totalt785 tkr524 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat261 tkr259 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forslag disposition760 tkr499 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning760 tkr499 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga19 tkr0
Ovriga kortfristiga skulder84 tkr86 tkr
Periodiseringsfonder62 tkr62 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2026

    Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 14 apr. 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –

  • Faceline Dental ABHuvudarbetsställe

    Bondgårdsgatan 9 C, 692 34 Kumla

    Tandvård

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559312-1493

Registreringsdatum

14 april 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Kumla, Örebro län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Tandvård

  • SNI 86.230 – Tandläkarverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler