Faction Interactive AB
559130-3747Aktiebolagreg. 2017
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
700 tkr
Resultat efter fin. poster
−132 tkr
Soliditet
36 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sjöfartsgatan 1, 120 62 Stockholm
Postadress
c/o Andersson Amorpour, Sjöfartsgatan 1, 120 62 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva tillverkning och förvaltning av hemsidor och dataapplikationer, programmering och nätverksamhet inom sociala medier samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 563 tkr | 417 tkr | – |
| 2022 | 978 tkr | 87 tkr | – |
| 2023 | 1 508 tkr | 596 tkr | 475 tkr |
| 2024 | 700 tkr | −132 tkr | 107 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 35,8 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal −18,9 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt −53,6 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 700 | 1 508 | 978 | 1 563 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 700 | 1 508 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 103 | 110 | – | – |
| Personalkostnader | 726 | 805 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 5 | – | – |
| Rörelsekostnader | 828 | 921 | – | – |
| Rörelseresultat | −128 | 587 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 14 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 5 | – | – |
| Finansiella poster | −4 | 9 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −132 | 596 | 87 | 417 |
| Bokslutsdispositioner | 115 | −115 | – | – |
| Resultat före skatt | −17 | 481 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 73 | – | – |
| Årets resultat | −17 | 408 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 63 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 270 | 376 | – | – |
| Kassa och bank | 31 | 853 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 300 | 1 229 | – | – |
| Summa tillgångar | 300 | 1 229 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 75 | 16 | – | – |
| Fritt eget kapital | 57 | 425 | – | – |
| Eget kapital | 107 | 475 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 115 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 5 | – | – |
| Skatteskulder | 73 | 73 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 193 | 639 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 300 | 1 229 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 35,8 % | 46,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 156 % | 192 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −18,3 % | 38,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −18,9 % | 39,5 % | 8,9 % | 26,7 % |
| Omsättningstillväxt | −53,6 % | 54,2 % | −37,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −15,9 % | 86 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 700 tkr | 1 508 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −17 tkr | 408 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −17 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −408 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 408 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 350 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 107 tkr | 475 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −17 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 350 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 115 tkr | −115 tkr |
| Forslag disposition | 57 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 57 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 150 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 53 tkr | 53 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 53 tkr | 53 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 207 tkr | 226 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 80 tkr | 276 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 115 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 25 tkr | 180 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 105 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Faction Interactive ABHuvudarbetsställe
Sjöfartsgatan 1, 120 62 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559130-3747
Registreringsdatum
24 oktober 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.