swereg

Fagersta Ingenjörsbyrå AB

559266-4717Aktiebolagreg. 2020

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Fagersta, Västmanlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

448 tkr

+10 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

302 tkr

+42 % mot föregående år

Soliditet

90 %

+2,8 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Bergslagsvägen 31, 737 32 Fagersta

Postadress

Bergslagsvägen 31, 737 32 Fagersta

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva konsultationer inom produktionsteknik, konstruktionsteknik och projektledning. Bolaget ska även bedriva provning och prototyptillverkning av maskiner och inventarier inom verkstads-, fordons- och träindustri. Bolaget ska därutöver bedriva värdepappersförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2021706 tkr592 tkr374 tkr
20221 044 tkr885 tkr717 tkr
2023816 tkr642 tkr904 tkr
2024407 tkr213 tkr822 tkr
2025448 tkr302 tkr852 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 89,9 % – branschmedian 77,8 %

Vinstmarginal 67,4 % – branschmedian 17 %

Omsättningstillväxt 10,1 % – branschmedian −9,8 %

Median för 1916 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning4484078161 044706
Övriga rörelseintäkter02–––
Rörelseintäkter4484098161 044706
Övriga externa kostnader132175158145114
Personalkostnader69540
Av- och nedskrivningar101010100
Rörelsekostnader148194173158114
Rörelseresultat301214643885592
Ränteintäkter och liknande110––
Räntekostnader och liknande02100
Finansiella poster1−1−10−0
Resultat efter finansiella poster302213642885592
Bokslutsdispositioner0−61−165−222−147
Resultat före skatt302152477663445
Skatt på årets resultat683910313895
Årets resultat234114375526349

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Immateriella anläggningstillgångar1020304050
Finansiella anläggningstillgångar1 0608806404000
Anläggningstillgångar1 07090067044050
Kundfordringar0261272540
Kortfristiga fordringar127191281397138
Kassa och bank276394648463438
Omsättningstillgångar403585929860577
Summa tillgångar1 4731 4851 5991 300627
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat5936835041660
Fritt eget kapital827797879692349
Eget kapital852822904717374
Obeskattade reserver595595534369147
Leverantörsskulder44236463
Skatteskulder–0438649
Kortfristiga skulder2668161214105
Summa eget kapital och skulder1 4731 4851 5991 300627

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Medelantal anställda11110
Föreslagen utdelning (tkr)210204195––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet89,9 %87,2 %83 %77,7 %78,4 %
Kassalikviditet1 561 %861 %575 %401 %548 %
Rörelsemarginal67,1 %52,6 %78,8 %84,8 %83,8 %
Vinstmarginal67,4 %52,3 %78,7 %84,8 %83,9 %
Omsättningstillväxt10,1 %−50,1 %−21,8 %47,9 %–
Avkastning på eget kapital27,5 %13,8 %41,5 %73,4 %93,3 %
Omsättning per anställd448 tkr407 tkr816 tkr1 044 tkr–
Övriga poster i årsredovisningen (24)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga vardepappersinnehav1 060 tkr880 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden1 060 tkr880 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop180 tkr240 tkr
Arets resultat eget kapital234 tkr114 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat234 tkr114 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−114 tkr−375 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning114 tkr375 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning204 tkr195 tkr
Forandring eget kapital totalt852 tkr822 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat234 tkr114 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning204 tkr195 tkr
Forandring periodiseringsfond0−61 tkr
Forslag disposition827 tkr797 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning618 tkr593 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter56 tkr65 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter10 tkr20 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden50 tkr50 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar40 tkr30 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar10 tkr10 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga71 tkr100 tkr
Ovriga kortfristiga skulder9 tkr9 tkr
Periodiseringsfonder595 tkr595 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter14 tkr17 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –

  • Fagersta Ingenjörsbyrå ABHuvudarbetsställe

    Bergslagsvägen 31, 737 32 Fagersta

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559266-4717

Registreringsdatum

10 augusti 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Fagersta, Västmanlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 72.109 – Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
  • SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
  • SNI 71.200 – Teknisk provning och analys
  • SNI 74.110 – Industridesign och modedesign

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler