Fakhro Medical AB
559220-2153Aktiebolagreg. 2019
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
–
Soliditet
86 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stora Trädgårdsgatan 8 Lgh 1402, 211 28 Malmö
Postadress
Stora Trädgårdsgatan 8 Lgh 1402, 211 28 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara konsultverksamhet inom hälso- och sjukvård, läkaruthyrning och uthyrning av annan personal inom sjukvård. Aktiebolaget ska på sjukhus, primärvård och andra vårdinrättningar erbjuda läkarbemanning. Det ska även vara tillgängligt för läkarbevakning under sport- och indrottsevenemang, samt friskvård, konsultativa uppdrag och pedagogiska uppgifter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2020 | 507 tkr | 341 tkr | 318 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −33 tkr | 27 tkr |
| 2022 | 233 tkr | 126 tkr | 134 tkr |
| 2023 | 944 tkr | 270 tkr | 348 tkr |
| 2024 | 809 tkr | 237 tkr | 534 tkr |
| 2025 | – | – | 487 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85,7 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | 809 | 944 | 233 | 0 | 507 | – |
| Rörelseintäkter | – | 809 | 944 | 233 | −0 | 507 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 35 | 14 | 0 | 0 | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 18 | – |
| Övriga externa kostnader | – | 377 | 357 | 87 | 30 | 140 | – |
| Personalkostnader | – | 196 | 119 | 6 | 3 | 8 | – |
| Rörelsekostnader | – | 574 | 511 | 107 | 33 | 166 | – |
| Rörelseresultat | – | 236 | 433 | 126 | −33 | 341 | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | −0 | – | – | – |
| Finansiella poster | – | 1 | −163 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | – | 237 | 270 | 126 | −33 | 341 | – |
| Resultat före skatt | – | 237 | 270 | 126 | −33 | 341 | – |
| Skatt på årets resultat | – | 51 | 57 | 19 | 0 | 73 | – |
| Årets resultat | – | 186 | 213 | 107 | −33 | 268 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 553 | 682 | 543 | 134 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 553 | 683 | 544 | 135 | – | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 36 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 108 | 66 | 1 | 193 | 0 | – |
| Kassa och bank | 22 | 16 | 2 | 69 | 26 | 510 | – |
| Omsättningstillgångar | 22 | 124 | 67 | 70 | 219 | 510 | – |
| Summa tillgångar | 575 | 807 | 611 | 205 | 219 | 510 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 50 | 0 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 437 | 323 | 109 | 2 | 35 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 462 | 295 | 323 | 109 | 2 | 268 | – |
| Eget kapital | 487 | 534 | 348 | 134 | 27 | 318 | – |
| Obeskattade reserver | 7 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | −6 | 107 | 76 | 19 | 73 | 73 | – |
| Kortfristiga skulder | 81 | 273 | 264 | 71 | 192 | 192 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 575 | 807 | 611 | 205 | 219 | 510 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 2 | 1 | 0 | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | – | – | 0 | 0 | 258 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,7 % | 66,1 % | 56,9 % | 65,5 % | 12,4 % | 62,3 % | – |
| Kassalikviditet | 27 % | 45 % | 26 % | 99 % | 114 % | 265 % | – |
| Rörelsemarginal | – | 29,2 % | 45,8 % | 54,1 % | – | 67,2 % | – |
| Vinstmarginal | – | 29,3 % | 28,6 % | 54,1 % | – | 67,3 % | – |
| Omsättningstillväxt | – | −14,2 % | 304,4 % | −23 340 400 % | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | – | 34,9 % | 61,4 % | 79,7 % | −120,5 % | 84,3 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 472 tkr | 233 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Agarintressen ovriga foretag | 24 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | – | 24 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 528 tkr | 658 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 307 | 186 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | – | 186 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | – | −213 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | – | 213 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 487 tkr | 534 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | – | 186 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forslag disposition | 262 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | – | 295 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | – | 263 |
| Overkursfond | 25 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 170 | 108 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 74 tkr | 166 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | – | 264 |
| Periodiseringsfonder | 7 tkr | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 14 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period – – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 27 sep. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Fakhro Medical ABHuvudarbetsställe
Stora Trädgårdsgatan 8 Lgh 1402, 211 28 Malmö
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559220-2153
Registreringsdatum
27 september 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.211 – Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.