Falafel Originalet i Malmö AB
559038-7246Aktiebolagreg. 2015
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 581 tkr
Resultat efter fin. poster
−328 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Västra Kattarpsvägen 41, 213 61 Malmö
Postadress
Västra Kattarpsvägen 41, 213 61 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva snabbmatsrestauranger, livsmedelsproduktion, inköp och försäljning, personaluthyrning, konsultverksamhet inom nämnda områden samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 4 786 tkr | 275 tkr | – |
| 2022 | 4 960 tkr | −455 tkr | – |
| 2023 | 5 276 tkr | −119 tkr | – |
| 2024 | 4 825 tkr | −507 tkr | 5 359 tkr |
| 2025 | 4 581 tkr | −328 tkr | 4 906 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74,2 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal −7,2 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −5,1 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 581 | 4 825 | 5 276 | 4 960 | 4 786 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 7 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 581 | 4 832 | – | – | – |
| Handelsvaror | 2 251 | 2 169 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 912 | 818 | – | – | – |
| Personalkostnader | 1 685 | 2 149 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 34 | 29 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 883 | 5 166 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −302 | −334 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −44 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 108 | 173 | – | – | – |
| Finansiella poster | −151 | −173 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −328 | −507 | −119 | −455 | 275 |
| Resultat före skatt | −453 | −507 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | −3 | – | – | – |
| Årets resultat | −453 | −504 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 34 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 34 | – | – | – |
| Varulager | 127 | 217 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 788 | 567 | – | – | – |
| Kassa och bank | 5 700 | 5 646 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 615 | 6 430 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 6 615 | 6 464 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 5 309 | 5 813 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 856 | 5 309 | – | – | – |
| Eget kapital | 4 906 | 5 359 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 431 | 968 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 222 | 52 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 277 | 138 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 615 | 6 464 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,2 % | 82,9 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 508 % | 4 516 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −6,6 % | −6,9 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −7,2 % | −10,5 % | −2,3 % | −9,2 % | 5,8 % |
| Omsättningstillväxt | −5,1 % | −8,6 % | 6,4 % | 3,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −9,2 % | −9,4 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 145 tkr | 1 206 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −453 tkr | −504 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −453 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 504 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −504 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 4 906 tkr | 5 359 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −453 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 4 856 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 856 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 179 tkr | 438 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 34 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 426 tkr | 490 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 426 tkr | 455 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 64 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 34 tkr | 29 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 64 tkr | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 127 tkr | 217 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 609 tkr | 128 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 676 tkr | 86 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 353 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 431 tkr | 968 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 26 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Falafel Originalet i Malmö ABHuvudarbetsställe
Västra Kattarpsvägen 41, 213 61 Malmö
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559038-7246
Registreringsdatum
3 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
- SNI 78.201 – Personaluthyrning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.