Falla Plåt AB
559101-8659Aktiebolagreg. 2017
Västervik, Kalmar län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 410 tkr
Resultat efter fin. poster
217 tkr
Soliditet
41 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Falla Smörklint, 593 96 Västervik
Postadress
Falla Smörklint, 593 96 Västervik
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva arbeten inom plåtslageri och snickeri, tillverkning av plåtdetaljer, handel med och förvaltning av värdepapper samt annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2 052 tkr | −44 tkr | – |
| 2020 | 3 167 tkr | 252 tkr | – |
| 2021 | 1 712 tkr | −295 tkr | 281 tkr |
| 2022 | 2 981 tkr | 223 tkr | 495 tkr |
| 2023 | 1 912 tkr | −136 tkr | 359 tkr |
| 2024 | 1 828 tkr | −259 tkr | 100 tkr |
| 2025 | 2 410 tkr | 217 tkr | 317 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 40,9 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 9 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 31,8 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 410 | 1 828 | 1 912 | 2 981 | 1 712 | 3 167 | 2 052 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 4 | 18 | 15 | 203 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 410 | 1 832 | 1 930 | 2 996 | 1 915 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 560 | 571 | 422 | 1 212 | 631 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 315 | 342 | 265 | 364 | 363 | – | – |
| Personalkostnader | 1 266 | 1 121 | 1 323 | 1 172 | 1 217 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 50 | 50 | 50 | 23 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 191 | 2 085 | 2 060 | 2 770 | 2 211 | – | – |
| Rörelseresultat | 219 | −253 | −130 | 226 | −296 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 7 | 7 | 3 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −2 | −5 | −6 | −3 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 217 | −259 | −136 | 223 | −295 | 252 | −44 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 91 | – | – |
| Resultat före skatt | 217 | −259 | −136 | 223 | −204 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 9 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 217 | −259 | −136 | 214 | −204 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 94 | 144 | 194 | 245 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 94 | 144 | 194 | 245 | 0 | – | – |
| Varulager | 16 | 16 | 16 | 15 | 10 | – | – |
| Kundfordringar | 286 | 9 | 30 | 420 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 349 | 231 | 208 | 473 | 79 | – | – |
| Kassa och bank | 316 | 75 | 307 | 294 | 349 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 681 | 323 | 532 | 781 | 437 | – | – |
| Summa tillgångar | 775 | 467 | 726 | 1 026 | 437 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 50 | 309 | 445 | 231 | 435 | – | – |
| Fritt eget kapital | 267 | 50 | 309 | 445 | 231 | – | – |
| Eget kapital | 317 | 100 | 359 | 495 | 281 | – | – |
| Långfristiga skulder | 14 | 41 | 68 | 95 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 112 | 106 | 62 | 95 | 47 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 445 | 326 | 300 | 436 | 156 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 775 | 467 | 726 | 1 026 | 437 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 40,9 % | 21,5 % | 49,4 % | 48,2 % | 64,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 150 % | 94 % | 172 % | 176 % | 274 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 9,1 % | −13,9 % | −6,8 % | 7,6 % | −17,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 9 % | −14,2 % | −7,1 % | 7,5 % | −17,2 % | 8 % | −2,1 % |
| Omsättningstillväxt | 31,8 % | −4,4 % | −35,9 % | 74,1 % | −45,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 68,4 % | −258 % | −37,9 % | 43,2 % | −72,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 205 tkr | 914 tkr | 956 tkr | 1 491 tkr | 856 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 217 tkr | −259 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 217 tkr | −259 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 259 tkr | 136 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −259 tkr | −136 tkr |
| Forslag disposition | 267 tkr | 50 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 267 tkr | 50 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 4 tkr | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 94 tkr | 144 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 267 tkr | 267 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 174 tkr | 123 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 50 tkr | 50 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 16 tkr | 16 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 52 tkr | 95 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 159 tkr | 89 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 27 tkr | 27 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 14 tkr | 41 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 14 tkr | 41 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 6 tkr | 121 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 146 tkr | 104 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Falla Plåt ABHuvudarbetsställe
Falla Smörklint, 593 96 Västervik
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559101-8659
Registreringsdatum
22 februari 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västervik, Kalmar län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.411 – Takarbeten av plåt
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.