Familjehem, vård och omsorg i fokus Sverige Holding AB
559400-7337Aktiebolagreg. 2022
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
3 002 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
A Odhners Gata 41, 421 30 Västra Frölunda
Postadress
c/o Familjehem i Fokus, A Odhners Gata 41, 421 30 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom familjehem, vård och behandling,inklusive HVB-hem och öppna sociala insatser, för barn,ungdomar och yngre vuxna med sociala problem, samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska idka uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade lokaler och fastigheter och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även äga aktier och andelar i andra företag.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | 0 tkr | 0 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 0 tkr | 25 tkr |
| 2023 | – | 90 tkr | 115 tkr |
| 2024 | – | 1 853 tkr | 3 535 tkr |
| 2025 | – | 3 002 tkr | 7 007 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92,2 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 5 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | 5 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | −5 | 0 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 3 000 | 2 000 | 198 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 1 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 147 | 104 | – | – |
| Finansiella poster | 3 003 | 1 854 | 96 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 002 | 1 853 | 90 | 0 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 2 107 | 1 907 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 5 109 | 3 760 | 90 | 0 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 436 | 340 | – | – | – |
| Årets resultat | 4 673 | 3 419 | 90 | 0 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 3 660 | 3 660 | 3 660 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 154 | 3 154 | 3 154 | 13 | 0 |
| Anläggningstillgångar | 6 814 | 6 814 | 6 814 | 13 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 800 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 56 | 58 | 59 | 25 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 856 | 58 | 59 | 25 | 0 |
| Summa tillgångar | 8 670 | 6 872 | 6 873 | 38 | 0 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Balanserat resultat | 2 310 | 90 | – | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 6 982 | 3 510 | 90 | 0 | – |
| Eget kapital | 7 007 | 3 535 | 115 | 25 | 0 |
| Obeskattade reserver | 1 240 | 540 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 2 257 | 3 487 | – | – |
| Skatteskulder | 423 | 340 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 423 | 540 | 3 270 | 13 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 670 | 6 872 | 6 873 | 38 | 0 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 600 | 1 200 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,2 % | 57,7 % | 1,7 % | 66,7 % | – |
| Kassalikviditet | 439 % | 11 % | 2 % | 200 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 66,7 % | 96,7 % | 78,3 % | 0 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 3 154 tkr | 3 154 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 3 154 tkr | 3 154 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 4 673 tkr | 3 419 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 2 807 tkr | 2 447 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 4 673 tkr | 3 419 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 419 tkr | −90 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 419 tkr | 90 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 200 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −700 tkr | −540 tkr |
| Forslag disposition | 6 982 tkr | 3 510 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 382 tkr | 2 310 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 1 600 tkr | 1 200 tkr |
| Goodwill | 3 660 tkr | 3 660 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 500 | 500 |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 398 tkr | −2 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 1 020 tkr | 597 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 0,5 | 0,5 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 314 tkr | 314 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | 0,5 | 0,5 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 200 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 800 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 2 257 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 240 tkr | 540 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 200 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 11 okt. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Familjehem, vård och omsorg i fokus Sverige Holding ABHuvudarbetsställe
A Odhners Gata 41, 421 30 Västra Frölunda
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559400-7337
Registreringsdatum
11 oktober 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.