Familjen på söder AB
559433-0754Aktiebolagreg. 2023
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 383 tkr
Resultat efter fin. poster
17 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Barnängsgatan 48 B, 116 48 Stockholm
Postadress
Barnängsgatan 48 B, 116 48 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva verksamhet inom mat, dryck & logi. Företaget ska bedriva handel med mat & dryck. Företaget ska importera livsmedel och bedriva restaurangverksamhet. Företaget ska bedriva försäljning inom ovanstående .
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 40 tkr | 827 tkr | 852 tkr |
| 2024 | 2 388 tkr | 318 tkr | 1 170 tkr |
| 2025 | 4 383 tkr | 17 tkr | 1 186 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 67,6 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal 0,4 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 83,5 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 383 | 2 388 | 40 |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | 1 | – |
| Rörelseintäkter | 4 388 | 2 389 | 40 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 405 | 821 | – |
| Övriga externa kostnader | 751 | 660 | 50 |
| Personalkostnader | 2 045 | 873 | – |
| Av- och nedskrivningar | 174 | 60 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 4 375 | 2 414 | 50 |
| Rörelseresultat | 13 | −25 | −10 |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 13 |
| Finansiella poster | 3 | 343 | 837 |
| Resultat efter finansiella poster | 17 | 318 | 827 |
| Resultat före skatt | 17 | 318 | 827 |
| Årets resultat | 17 | 318 | 827 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 300 | 390 | 450 |
| Materiella anläggningstillgångar | 334 | 364 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 125 | 125 | 643 |
| Anläggningstillgångar | 759 | 879 | 1 093 |
| Kundfordringar | – | 0 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 29 | 28 | 74 |
| Kassa och bank | 966 | 666 | 305 |
| Omsättningstillgångar | 995 | 694 | 379 |
| Summa tillgångar | 1 754 | 1 573 | 1 472 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 145 | 827 | – |
| Fritt eget kapital | 1 161 | 1 145 | 827 |
| Eget kapital | 1 186 | 1 170 | 852 |
| Leverantörsskulder | 89 | 98 | 5 |
| Skatteskulder | 16 | 2 | – |
| Kortfristiga skulder | 568 | 403 | 620 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 754 | 1 573 | 1 472 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 2 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 67,6 % | 74,4 % | 57,9 % |
| Kassalikviditet | 175 % | 172 % | 61 % |
| Rörelsemarginal | 0,3 % | −1 % | −26,1 % |
| Vinstmarginal | 0,4 % | 13,3 % | 2 067,5 % |
| Omsättningstillväxt | 83,5 % | 5 870 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,4 % | 27,2 % | 97,1 % |
| Omsättning per anställd | 1 096 tkr | 1 194 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | – | 518 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | – | −518 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | – | 518 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 125 tkr | 125 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 125 tkr | 125 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 17 tkr | 318 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 17 tkr | 318 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −318 tkr | −827 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 318 tkr | 827 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 186 tkr | 1 170 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 17 tkr | 318 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 334 tkr | 364 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 418 tkr | 364 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 84 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | 54 tkr | 364 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 84 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 161 tkr | 1 145 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 161 tkr | 1 145 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 27 tkr | 27 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 300 tkr | 390 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 450 tkr | 450 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 150 tkr | 60 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 90 tkr | 60 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 390 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 326 tkr | 288 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 0 | 343 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 136 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 5 maj 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Familjen på söder ABHuvudarbetsställe
Barnängsgatan 48 B, 116 48 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559433-0754
Registreringsdatum
5 maj 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.