Fand Rekrytering AB
559242-9947Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
15 279 tkr
Resultat efter fin. poster
4 096 tkr
Soliditet
63 %
Anställda
4
Fand | Skräddarsydd rekrytering och interimslösningar
En personlig boutique inom rekrytering och interim. Vi erbjuder skräddarsydda lösningar som matchar rätt kandidat för era behov – snabbt och träffsäkert.
fand.se
Adresser
Besöksadress
Kungsgatan 8, 111 43 Stockholm
Postadress
Kungsgatan 8, 111 43 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Rekrytering och uthyrning av ekonomer.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 3 878 tkr | 604 tkr | – |
| 2021 | 5 577 tkr | 1 114 tkr | 843 tkr |
| 2022 | 1 755 tkr | −183 tkr | 787 tkr |
| 2023 | 9 608 tkr | 1 857 tkr | 1 683 tkr |
| 2024 | 15 489 tkr | 3 776 tkr | 3 541 tkr |
| 2025 | 15 279 tkr | 4 096 tkr | 3 732 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 62,9 % – branschmedian 56,9 %
Vinstmarginal 26,8 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt −1,4 % – branschmedian −3,8 %
Median för 5476 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 279 | 15 489 | 9 608 | 1 755 | 5 577 | 3 878 |
| Övriga rörelseintäkter | 12 | 7 | 11 | 6 | 31 | – |
| Rörelseintäkter | 15 290 | 15 496 | 9 619 | 1 761 | 5 608 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 6 507 | 7 316 | 4 635 | 415 | 2 158 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 423 | 812 | 326 | 128 | 163 | – |
| Personalkostnader | 3 273 | 3 618 | 2 809 | 1 400 | 2 172 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 11 202 | 11 747 | 7 770 | 1 943 | 4 494 | – |
| Rörelseresultat | 4 088 | 3 749 | 1 849 | −182 | 1 115 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 9 | 27 | 10 | 1 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 0 | 3 | 1 | 0 | – |
| Finansiella poster | 8 | 27 | 8 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 4 096 | 3 776 | 1 857 | −183 | 1 114 | 604 |
| Bokslutsdispositioner | −1 127 | −31 | −279 | 430 | −279 | – |
| Resultat före skatt | 2 969 | 3 744 | 1 578 | 247 | 835 | – |
| Skatt på årets resultat | 678 | 786 | 332 | 53 | 173 | – |
| Årets resultat | 2 291 | 2 958 | 1 246 | 194 | 662 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 25 | 25 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 1 599 | 1 058 | 2 699 | 243 | 275 | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 025 | 2 021 | 3 353 | 495 | 677 | – |
| Kassa och bank | 4 617 | 3 728 | 2 419 | 1 035 | 2 619 | – |
| Omsättningstillgångar | 7 642 | 5 749 | 5 773 | 1 530 | 3 297 | – |
| Summa tillgångar | 7 667 | 5 774 | 5 773 | 1 530 | 3 297 | 1 901 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 1 416 | 558 | 412 | 568 | 156 | – |
| Fritt eget kapital | 3 707 | 3 516 | 1 658 | 762 | 818 | – |
| Eget kapital | 3 732 | 3 541 | 1 683 | 787 | 843 | – |
| Obeskattade reserver | 1 376 | 279 | 279 | 0 | 430 | – |
| Leverantörsskulder | 587 | 575 | 2 196 | 28 | 617 | – |
| Skatteskulder | 968 | 757 | 158 | 143 | 279 | – |
| Kortfristiga skulder | 2 559 | 1 954 | 3 811 | 743 | 2 024 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 667 | 5 774 | 5 773 | 1 530 | 3 297 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 5 | 4 | 5 | 6 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 830 | 2 100 | 1 100 | 350 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 62,9 % | 65,2 % | 33 % | 51,4 % | 35,9 % | – |
| Kassalikviditet | 299 % | 294 % | 151 % | 206 % | 163 % | – |
| Rörelsemarginal | 26,8 % | 24,2 % | 19,3 % | −10,4 % | 20 % | – |
| Vinstmarginal | 26,8 % | 24,4 % | 19,3 % | −10,4 % | 20 % | 15,6 % |
| Omsättningstillväxt | −1,4 % | 61,2 % | 447,5 % | −68,5 % | 43,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 61,4 % | 83,5 % | 74 % | 24,7 % | 78,6 % | – |
| Omsättning per anställd | 3 820 tkr | 3 098 tkr | 2 402 tkr | 351 tkr | 930 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 25 tkr | 25 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 25 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 0 | – |
| Arets resultat eget kapital | 2 291 tkr | 2 958 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 291 tkr | 2 958 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 958 tkr | −1 246 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 958 tkr | 1 246 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 100 tkr | 1 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 732 tkr | 3 541 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 291 tkr | 2 958 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 2 100 tkr | 1 100 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −1 097 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 3 707 tkr | 3 516 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 877 tkr | 1 416 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 333 tkr | 414 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 30 tkr | 32 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 615 tkr | 159 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 611 tkr | 362 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 376 tkr | 279 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 30 tkr | 112 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 478 tkr | 390 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 363 tkr | 147 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Fand Rekrytering ABHuvudarbetsställe
Kungsgatan 8, 111 43 Stockholm
Bemanning & rekrytering
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559242-9947
Registreringsdatum
18 februari 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bemanning & rekrytering
- SNI 78.100 – Arbetsförmedling och rekrytering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.