Fantorp AB
559147-4951Aktiebolagreg. 2018
Lund, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
2 601 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sandgatan 14 G, 223 50 Lund
Postadress
Sandgatan 14 G, 223 50 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och andra andelar i dotter- och intressebolag samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | – | 0 tkr | 50 tkr |
| 2019 | – | −4 tkr | 45 tkr |
| 2020 | – | −5 tkr | 40 tkr |
| 2021 | – | −11 tkr | 29 tkr |
| 2022 | – | −6 tkr | 33 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 568 796 tkr | – |
| 2024 | 0 tkr | 11 489 tkr | 578 153 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 2 601 tkr | 579 693 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,8 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 962 | 2 791 | – | 6 | 11 | 5 | 4 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 962 | 2 791 | – | 6 | 11 | 5 | 4 | 0 |
| Rörelseresultat | −1 962 | −2 791 | – | −6 | −11 | −5 | −4 | −0 |
| Ränteintäkter och liknande | 253 | 146 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 896 | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 4 563 | 14 279 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 601 | 11 489 | 568 796 | −6 | −11 | −5 | −4 | 0 |
| Resultat före skatt | 2 601 | 11 488 | – | −6 | −11 | −5 | −4 | −0 |
| Skatt på årets resultat | 1 061 | 2 061 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 1 540 | 9 427 | – | −6 | −11 | −5 | −4 | −0 |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 548 224 | 574 761 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 548 224 | 574 761 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 78 | 5 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 32 583 | 5 899 | – | 38 | 44 | 50 | 55 | 60 |
| Omsättningstillgångar | 32 661 | 5 904 | – | 38 | 44 | 50 | 55 | 60 |
| Summa tillgångar | 580 885 | 580 665 | – | 38 | 44 | 50 | 55 | 60 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 578 103 | 568 676 | – | −11 | −10 | −5 | −0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 579 643 | 578 103 | – | −17 | −21 | −10 | −5 | −0 |
| Eget kapital | 579 693 | 578 153 | – | 33 | 29 | 40 | 45 | 50 |
| Leverantörsskulder | 19 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 1 061 | 2 061 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 192 | 2 511 | – | 5 | 15 | 10 | 10 | 10 |
| Summa eget kapital och skulder | 580 885 | 580 665 | – | 38 | 44 | 50 | 55 | 60 |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,8 % | 99,6 % | – | 86,8 % | 66,1 % | 80,2 % | 82 % | 83,2 % |
| Kassalikviditet | 2 740 % | 235 % | – | 756 % | 295 % | 504 % | 554 % | 596 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 % | 1,6 % | – | −19,4 % | −38,4 % | −12,5 % | −9,1 % | −0,9 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 548 224 tkr | 574 761 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 548 224 tkr | 574 761 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 106 075 tkr | 216 064 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 79 538 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | – | 261 099 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 540 tkr | 9 427 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 9 427 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 579 693 tkr | 578 153 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 540 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 579 643 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 579 643 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 8 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 70 tkr | 5 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 12 tkr | 12 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 7 206 tkr | 14 135 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 100 tkr | 438 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Fantorp ABHuvudarbetsställe
Sandgatan 14 G, 223 50 Lund
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559147-4951
Registreringsdatum
1 februari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lund, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.