Fard Holding AB
559001-1564Aktiebolagreg. 2015
Borås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−787 tkr
Soliditet
78 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Södra Kyrkogatan 35, 503 34 Borås
Postadress
Södra Kyrkogatan 35, 503 34 Borås
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska direkt eller indirekt köpa, äga och sälja fast egendom, fastighetsförvaltning, äga och förvalta aktier och andra värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | – | 93 tkr | 123 tkr |
| 2019 | – | −2 tkr | 138 tkr |
| 2020 | – | 31 tkr | 163 tkr |
| 2021 | – | 1 529 tkr | 1 682 tkr |
| 2022 | – | 728 tkr | 2 403 tkr |
| 2023 | – | 45 tkr | 2 054 tkr |
| 2024 | – | 25 tkr | 1 786 tkr |
| 2025 | – | −787 tkr | 602 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 78,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 96 |
| Rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 96 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 3 | 62 | 105 |
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 3 | 62 | 105 |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | −2 | −2 | −1 | −3 | −62 | −10 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | −786 | 26 | 46 | 730 | 1 530 | 34 | 60 | 103 |
| Resultat efter finansiella poster | −787 | 25 | 45 | 728 | 1 529 | 31 | −2 | 93 |
| Bokslutsdispositioner | −8 | – | – | – | – | 0 | 22 | −22 |
| Resultat före skatt | −795 | 25 | 45 | 728 | 1 529 | 31 | 20 | 71 |
| Skatt på årets resultat | 5 | 5 | 9 | 8 | 9 | 7 | 4 | 17 |
| Årets resultat | −799 | 20 | 36 | 720 | 1 520 | 25 | 16 | 54 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 660 | 1 755 | 1 951 | 853 | 748 | 1 698 | 1 665 | 1 606 |
| Anläggningstillgångar | 660 | 1 755 | 1 951 | 853 | 748 | 1 698 | 1 665 | 1 606 |
| Varulager | – | – | – | – | – | – | 0 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 83 | 122 | 160 | 24 | 40 | 20 | 122 | 28 |
| Kassa och bank | 35 | 16 | 4 | 1 534 | 1 435 | 52 | 49 | 111 |
| Omsättningstillgångar | 118 | 138 | 164 | 1 557 | 1 475 | 72 | 171 | 189 |
| Summa tillgångar | 778 | 1 893 | 2 116 | 2 411 | 2 222 | 1 770 | 1 836 | 1 795 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 351 | 1 716 | 1 969 | 1 632 | 113 | 88 | 73 | 18 |
| Fritt eget kapital | 552 | 1 736 | 2 004 | 2 353 | 1 632 | 113 | 88 | 73 |
| Eget kapital | 602 | 1 786 | 2 054 | 2 403 | 1 682 | 163 | 138 | 123 |
| Obeskattade reserver | 8 | – | – | – | – | – | 0 | 22 |
| Långfristiga skulder | 169 | 108 | 61 | 0 | 524 | 1 601 | 1 501 | 1 458 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 8 | 16 | 7 | 26 | 22 |
| Kortfristiga skulder | – | – | 0 | 8 | 16 | 7 | 197 | 193 |
| Summa eget kapital och skulder | 778 | 1 893 | 2 116 | 2 411 | 2 222 | 1 770 | 1 836 | 1 795 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 193 | 385 | 288 | 384 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,1 % | 94,3 % | 97,1 % | 99,7 % | 75,7 % | 9,2 % | 7,5 % | 7,8 % |
| Kassalikviditet | – | – | – | 19 451 % | 9 223 % | 1 070 % | 87 % | 72 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −132,9 % | 1,1 % | 1,7 % | 30 % | 90,3 % | 15,1 % | 11,3 % | 44,4 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 405 tkr | 699 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 705 tkr | 699 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 6 tkr | 134 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar omklassificeringar | −300 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 300 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 255 tkr | 668 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −799 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −799 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −20 tkr | −36 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 20 tkr | 36 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 385 tkr | 288 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −8 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 388 tkr | 388 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 121 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar bortskrivningfordringar | 388 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 0 | 388 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 388 tkr | – |
| Forslag disposition | 552 tkr | 1 736 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 359 tkr | 1 351 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 193 tkr | 385 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 818 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 83 tkr | 122 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 169 tkr | 108 tkr |
| Periodiseringsfonder | 8 tkr | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 32 tkr | 26 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Fard Holding ABHuvudarbetsställe
Södra Kyrkogatan 35, 503 34 Borås
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559001-1564
Registreringsdatum
21 januari 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.