Faris Medical AB
556701-7818Aktiebolagreg. 2006
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 020 tkr
Resultat efter fin. poster
1 159 tkr
Soliditet
93 %
Anställda
3
Faris medical Ab
farismedical.se
Adresser
Besöksadress
Pipersgatan 5 A Lgh 1101, 112 24 Stockholm
Postadress
Pipersgatan 5 A Lgh 1101, 112 24 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva hälso- och sjukvård, konsultationer och utbildning inom medicinska frågor, friskvård och marknadsföring av medicinsk teknik samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 3 958 tkr | 1 428 tkr | – |
| 2022 | 3 925 tkr | 1 202 tkr | – |
| 2023 | 3 853 tkr | 1 120 tkr | 6 169 tkr |
| 2024 | 3 826 tkr | 1 001 tkr | 6 846 tkr |
| 2025 | 4 020 tkr | 1 159 tkr | 7 098 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92,8 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 28,8 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt 5,1 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 020 | 3 826 | 3 853 | 3 925 | 3 958 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 5 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 020 | 3 826 | 3 858 | – | – |
| Handelsvaror | 32 | 32 | 45 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 667 | 700 | 741 | – | – |
| Personalkostnader | 2 149 | 2 085 | 1 958 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 15 | 6 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 863 | 2 832 | 2 750 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 157 | 993 | 1 108 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 8 | 13 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 8 | 12 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 159 | 1 001 | 1 120 | 1 202 | 1 428 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 710 | 59 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 159 | 1 711 | 1 179 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 247 | 373 | 262 | – | – |
| Årets resultat | 912 | 1 337 | 917 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 32 | 47 | 19 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 520 | 7 520 | 7 520 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 552 | 7 567 | 7 538 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 69 | 64 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 274 | 105 | 211 | – | – |
| Kassa och bank | 940 | 820 | 769 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 214 | 925 | 980 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 766 | 8 492 | 8 518 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 6 086 | 5 409 | 5 152 | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 998 | 6 746 | 6 069 | – | – |
| Eget kapital | 7 098 | 6 846 | 6 169 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 300 | 1 300 | 2 010 | – | – |
| Leverantörsskulder | 48 | 26 | 24 | – | – |
| Skatteskulder | 55 | 48 | 49 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 368 | 346 | 340 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 766 | 8 492 | 8 518 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 660 | 660 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,8 % | 92,8 % | 91,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 330 % | 267 % | 288 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 28,8 % | 26 % | 28,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 28,8 % | 26,2 % | 29,1 % | 30,6 % | 36,1 % |
| Omsättningstillväxt | 5,1 % | −0,7 % | −1,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 12,9 % | 19,5 % | 14,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 340 tkr | 1 275 tkr | 1 927 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 10 tkr | 10 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 7 510 tkr | 7 510 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 912 tkr | 1 337 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 912 tkr | 1 337 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 337 tkr | −917 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 337 tkr | 917 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 660 tkr | 660 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 7 098 tkr | 6 846 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 912 tkr | 1 337 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 660 tkr | 660 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 710 tkr |
| Forslag disposition | 6 998 tkr | 6 746 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 338 tkr | 6 086 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 113 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 32 tkr | 47 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 139 tkr | 139 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 106 tkr | 91 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 44 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 15 tkr | 15 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 161 tkr | 36 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 65 tkr | 72 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 300 tkr | 1 300 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 200 tkr | 200 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Faris Medical ABHuvudarbetsställe
Pipersgatan 5 A Lgh 1101, 112 24 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556701-7818
Registreringsdatum
7 april 2006
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.212 – Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
- SNI 85.599 – Annan övrig utbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.