Fasadera AB
556931-1904Aktiebolagreg. 2013
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
21 494 tkr
Resultat efter fin. poster
1 786 tkr
Soliditet
77 %
Anställda
21
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skarprättarvägen 1 B, 176 77 Järfälla
Postadress
Skarprättarvägen 1 B, 176 77 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är puts-, fasad- och stuckatörsarbeten. Bygg- och renoveringstjänster och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 38 429 tkr | 4 426 tkr | – |
| 2023 | 41 042 tkr | 3 671 tkr | – |
| 2024 | 29 178 tkr | 1 811 tkr | 6 933 tkr |
| 2025 | 21 494 tkr | 1 786 tkr | 5 494 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 76,8 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 8,3 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −26,3 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 21 494 | 29 178 | 41 042 | 38 429 |
| Övriga rörelseintäkter | 512 | 276 | – | – |
| Rörelseintäkter | 22 006 | 29 454 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 6 271 | 11 764 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 679 | 1 840 | – | – |
| Personalkostnader | 12 191 | 13 993 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 92 | 79 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 8 | – | – |
| Rörelsekostnader | 20 233 | 27 685 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 773 | 1 769 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 12 | 45 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | 12 | 42 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 786 | 1 811 | 3 671 | 4 426 |
| Bokslutsdispositioner | −444 | −468 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 342 | 1 343 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 281 | 286 | – | – |
| Årets resultat | 1 061 | 1 057 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 181 | 208 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 895 | 1 895 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 076 | 2 103 | – | – |
| Kundfordringar | 518 | 2 031 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 429 | 3 526 | – | – |
| Kassa och bank | 3 587 | 4 293 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 016 | 7 819 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 092 | 9 922 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 383 | 5 826 | – | – |
| Fritt eget kapital | 5 444 | 6 883 | – | – |
| Eget kapital | 5 494 | 6 933 | – | – |
| Obeskattade reserver | 912 | 468 | – | – |
| Leverantörsskulder | 341 | 491 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 687 | 2 520 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 092 | 9 922 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 21 | 25 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 2 500 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 76,8 % | 73,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 357 % | 310 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 8,3 % | 6,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 8,3 % | 6,2 % | 8,9 % | 11,5 % |
| Omsättningstillväxt | −26,3 % | −28,9 % | 6,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,3 % | 15,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 024 tkr | 1 167 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 6 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 895 tkr | 1 895 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 895 tkr | 1 895 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 061 tkr | 1 057 tkr |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | 0 | 600 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 061 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 057 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 057 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 500 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 6 tkr | −6 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −450 tkr | −462 tkr |
| Forslag disposition | 5 444 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 944 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 651 tkr | 89 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 181 tkr | 208 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 562 tkr | 1 497 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 381 tkr | 1 289 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 134 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 65 tkr | 142 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 92 tkr | 79 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 27 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 062 tkr | 951 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 548 tkr | 279 tkr |
| Periodiseringsfonder | 912 tkr | 462 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 198 tkr | 456 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 798 tkr | 1 151 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Fasadera ABHuvudarbetsställe
Skarprättarvägen 1 B, 176 77 Järfälla
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556931-1904
Registreringsdatum
7 maj 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.310 – Puts-, fasad- och stuckatörsarbeten
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.