swereg

Fasadmontering i Mälardalen AB

556720-5793Aktiebolagreg. 2007

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Västerås, Västmanlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

–

Resultat efter fin. poster

−21 tkr

−135 % mot föregående år

Soliditet

99 %

+0,1 p.e. mot föregående år

Anställda

0

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Öster Mälarstrands Allé 150, 723 56 Västerås

Postadress

c/o Richard Lindgren, Öster Mälarstrands Allé 150, 723 56 Västerås

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva byggverksamhet, i huvudsak plåt- och isoleringsarbeten, samt fönster- och takrenoveringar. Bolaget ska även bedriva konsultverksamhet inom ovan nämnda område, samt utföra nagelvård och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2017453 tkr121 tkr–
2018391 tkr68 tkr–
2019356 tkr231 tkr363 tkr
2020240 tkr189 tkr331 tkr
2021153 tkr105 tkr296 tkr
2022143 tkr103 tkr316 tkr
20230 tkr549 tkr685 tkr
2024–59 tkr759 tkr
2025–−21 tkr738 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 98,7 % – branschmedian 70,6 %

Vinstmarginal – – branschmedian 18,5 %

Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,6 %

Median för 24141 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021202020192018*2017*
Nettoomsättning––0143153240356391453
Övriga rörelseintäkter––––0120––
Rörelseintäkter000143153252356––
Råvaror och förnödenheter–––––08––
Övriga externa kostnader60822314043138––
Personalkostnader0002120188––
Rörelsekostnader60822334163334––
Rörelseresultat−60−8−2211011218923––
Ränteintäkter och liknande000−1–0−0––
Räntekostnader och liknande1487701––
Finansiella poster3967571−8−70208––
Resultat efter finansiella poster−215954910310518923168121
Bokslutsdispositioner0151516694248––
Resultat före skatt−2174564269199191279––
Skatt på årets resultat01061504622––
Årets resultat−2173564208150145256––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021202020192018*2017*
Finansiella anläggningstillgångar721721710331438453453––
Anläggningstillgångar721721710331438453453––
Kundfordringar––0179191300250––
Kortfristiga fordringar1100179191300296––
Kassa och bank16496215222023––
Omsättningstillgångar274962194213320319––
Summa tillgångar748770772525651773773––
Aktiekapital100100100100100100100––
Bundet eget kapital100100100100100100100––
Balanserat resultat65958521946867––
Fritt eget kapital638659585216196231263––
Eget kapital738759685316296331363––
Obeskattade reserver–01530196290292––
Långfristiga skulder000231677––
Leverantörsskulder––––090––
Skatteskulder1161111966835––
Kortfristiga skulder101171156144144110––
Summa eget kapital och skulder748770772525651773773––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021202020192018*2017*
Medelantal anställda000–111––
Föreslagen utdelning (tkr)200––195187185–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020201920182017
Soliditet98,7 %98,6 %90,3 %64,8 %69,3 %72,6 %77 %––
Kassalikviditet278 %455 %88 %125 %148 %221 %291 %––
Rörelsemarginal–––77,2 %73,4 %78,6 %6,4 %––
Vinstmarginal–––71,9 %68,8 %78,6 %64,9 %17,4 %26,6 %
Omsättningstillväxt––−100 %−6,5 %−36,3 %−32,6 %−9 %––
Avkastning på eget kapital−2,8 %9,7 %82,3 %65,7 %50,6 %43,7 %70,6 %––
Omsättning per anställd––––153 tkr240 tkr356 tkr––
Övriga poster i årsredovisningen (19)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga vardepappersinnehav721 tkr721 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden721 tkr721 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar–710 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop–721 tkr
Arets resultat eget kapital−21 tkr73 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−21 tkr73 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−73 tkr−564 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning73 tkr564 tkr
Forandring eget kapital totalt738 tkr759 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat−21 tkr73 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring periodiseringsfond015 tkr
Forslag disposition638 tkr659 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning438 tkr659 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga11 tkr7
Ovriga langfristiga skulder471471
Periodiseringsfonder–0
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar40 tkr71 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter9 tkr10 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Fasadmontering i Mälardalen ABHuvudarbetsställe

    Öster Mälarstrands Allé 150, 723 56 Västerås

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556720-5793

Registreringsdatum

17 januari 2007

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Västerås, Västmanlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik

Övriga registrerade namn

1 st

  • Nails by Felicia – särskilt företagsnamn, registrerat 2 september 2014. För den del av verksamheten som avser nagelvård.

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler