Fastica 108 AB
559058-3901Aktiebolagreg. 2016
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
20 042 tkr
Resultat efter fin. poster
2 991 tkr
Soliditet
17 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ingenjör Bååths Gata 11 T2, 721 84 Västerås
Postadress
c/o Ica Fastigheter Ab, Ingenjör Bååths Gata 11 T2, 721 84 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska förvärva, uppföra, äga och förvalta fast egendom samt förvärva och förvalta värdepapper och hyresrätter och driva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 16 666 tkr | – | – |
| 2023 | 18 160 tkr | – | – |
| 2024 | 19 597 tkr | 829 tkr | 19 525 tkr |
| 2025 | 20 042 tkr | 2 991 tkr | 22 760 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 17,3 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 14,9 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 2,3 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 042 | 19 597 | 18 160 | 16 666 |
| Rörelseintäkter | 9 134 | 8 817 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 236 | 1 336 | – | – |
| Rörelseresultat | 7 898 | 7 481 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 908 | 6 649 | – | – |
| Finansiella poster | −4 907 | −6 652 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 991 | 829 | – | – |
| Bokslutsdispositioner | 1 096 | 7 308 | – | – |
| Resultat före skatt | 4 087 | 8 137 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 852 | 1 677 | – | – |
| Årets resultat | 3 235 | 6 460 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 171 504 | 178 351 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 952 | 2 399 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 173 456 | 180 750 | – | – |
| Kundfordringar | 12 | 509 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 436 | 8 512 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 436 | 8 512 | – | – |
| Summa tillgångar | 175 892 | 189 262 | 190 162 | 197 402 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 19 425 | 12 965 | – | – |
| Fritt eget kapital | 22 660 | 19 425 | – | – |
| Eget kapital | 22 760 | 19 525 | – | – |
| Obeskattade reserver | 9 555 | 10 114 | – | – |
| Leverantörsskulder | 791 | 308 | – | – |
| Skatteskulder | 1 045 | 1 868 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 143 577 | 159 623 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 175 892 | 189 262 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 17,3 % | 14,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 % | 5 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 39,4 % | 38,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 14,9 % | 4,2 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | 2,3 % | 7,9 % | 9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 14,2 % | 33,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 586 tkr | 1 225 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 586 tkr | 1 225 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 639 tkr | 639 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 3 235 tkr | 6 460 tkr |
| Avkastning eget kapital | 0,103 | 0,034 |
| Avkastning totalt kapital | 0,043 | 0,039 |
| Byggnader mark | 168 990 tkr | 176 263 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 235 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 579 tkr | 6 870 tkr |
| Forslag disposition | 22 660 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 22 660 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 023 tkr | 1 127 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 822 tkr | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 568 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 1 tkr | −2 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter ranteintakter finansiella omsattningstillgangar avseende andra foretag koncernforetag | 1 tkr | −2 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 2 514 tkr | 2 088 tkr |
| Rantekostnader | 4 908 tkr | 6 650 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 4 903 tkr | 6 649 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 137 603 tkr | 152 728 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | −559 tkr | −466 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 4 138 tkr | 4 151 tkr |
| Uppskjuten skattefordran | 1 366 tkr | 1 174 tkr |
| Uppskrivningsfond | 1 366 tkr | 1 174 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Fastica 108 ABHuvudarbetsställe
Ingenjör Bååths Gata 11 T2, 721 84 Västerås
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559058-3901
Registreringsdatum
11 april 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.