Fastica 75 AB
556945-9166Aktiebolagreg. 2013
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
31 084 tkr
Resultat efter fin. poster
8 620 tkr
Soliditet
19 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ingenjör Bååths Gata 11 T2, 721 84 Västerås
Postadress
c/o Ica Fastigheter Sverige Ab, Ingenjör Bååths Gata 11 T2, 721 84 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska förvärva, uppföra, äga och förvalta fast egendom samt förvärva och förvalta värdepapper och hyresrätter och driva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 26 452 tkr | – | – |
| 2023 | 28 412 tkr | – | – |
| 2024 | 27 136 tkr | 5 288 tkr | 17 618 tkr |
| 2025 | 31 084 tkr | 8 620 tkr | 20 958 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 19,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 27,7 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 14,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 31 084 | 27 136 | 28 412 | 26 452 |
| Rörelseintäkter | 15 177 | 12 665 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 414 | 1 417 | – | – |
| Rörelseresultat | 13 763 | 11 248 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 5 148 | 5 954 | – | – |
| Finansiella poster | −5 143 | −5 960 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 8 620 | 5 288 | – | – |
| Bokslutsdispositioner | −4 510 | 583 | – | – |
| Resultat före skatt | 4 110 | 5 871 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 770 | 1 211 | – | – |
| Årets resultat | 3 340 | 4 660 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 202 262 | 206 131 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 474 | 92 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 202 736 | 206 223 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 164 | 5 092 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 164 | 5 092 | – | – |
| Summa tillgångar | 205 900 | 211 315 | 182 621 | 186 341 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 17 518 | 12 858 | – | – |
| Fritt eget kapital | 20 858 | 17 518 | – | – |
| Eget kapital | 20 958 | 17 618 | – | – |
| Obeskattade reserver | 23 174 | 22 698 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 679 | 8 428 | – | – |
| Skatteskulder | 1 168 | 1 567 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 161 768 | 170 999 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 205 900 | 211 315 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 19,1 % | 16,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 % | 3 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 44,3 % | 41,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 27,7 % | 19,5 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | 14,5 % | −4,5 % | 7,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 15,9 % | 26,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 45 tkr | 62 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 45 tkr | 62 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | −17 tkr | −17 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 3 340 tkr | 4 660 tkr |
| Avkastning eget kapital | 0,23 | 0,161 |
| Avkastning totalt kapital | 0,066 | 0,057 |
| Byggnader mark | 200 289 tkr | 196 094 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 340 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 100 tkr | 1 887 tkr |
| Forslag disposition | 20 858 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 20 858 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 078 tkr | 1 200 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 986 tkr | 2 005 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 472 tkr | 0 |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 5 tkr | −6 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter ranteintakter finansiella omsattningstillgangar avseende andra foretag koncernforetag | 5 tkr | −6 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 1 973 tkr | 10 037 tkr |
| Rantekostnader | 5 148 tkr | 5 954 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 5 144 tkr | 5 954 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 153 393 tkr | 151 595 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 476 tkr | 1 268 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 056 tkr | 9 409 tkr |
| Uppskjuten skattefordran | 429 tkr | 30 tkr |
| Uppskrivningsfond | 429 tkr | 30 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Fastica 75 ABHuvudarbetsställe
Ingenjör Bååths Gata 11 T2, 721 84 Västerås
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556945-9166
Registreringsdatum
21 oktober 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.