Fastica 90 AB
556986-8275Aktiebolagreg. 2014
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
7 727 tkr
Resultat efter fin. poster
666 tkr
Soliditet
18 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ingenjör Bååths Gata 11 T2, 721 84 Västerås
Postadress
c/o Ica Fastigheter Ab, Ingenjör Bååths Gata 11 T2, 721 84 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska förvärva, uppföra, äga och förvalta fast egendom samt förvärva och förvalta värdepapper och hyresrätter och driva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 6 458 tkr | – | – |
| 2023 | 6 870 tkr | – | – |
| 2024 | 7 659 tkr | 108 tkr | 7 578 tkr |
| 2025 | 7 727 tkr | 666 tkr | 8 915 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 18,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 8,6 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 0,9 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 727 | 7 659 | 6 870 | 6 458 |
| Rörelseintäkter | 3 596 | 3 772 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 174 | 1 308 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 422 | 2 464 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 760 | 2 367 | – | – |
| Finansiella poster | −1 756 | −2 356 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 666 | 108 | – | – |
| Bokslutsdispositioner | 1 020 | 2 170 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 686 | 2 278 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 349 | 467 | – | – |
| Årets resultat | 1 337 | 1 811 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 62 820 | 64 863 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 027 | 1 144 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 63 847 | 66 007 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 414 | 4 348 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 414 | 4 348 | – | – |
| Summa tillgångar | 65 261 | 70 355 | 68 667 | 71 407 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 7 478 | 5 667 | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 816 | 7 478 | – | – |
| Eget kapital | 8 915 | 7 578 | – | – |
| Obeskattade reserver | 3 680 | 3 766 | – | – |
| Avsättningar | 896 | 723 | – | – |
| Leverantörsskulder | 295 | 307 | – | – |
| Skatteskulder | 175 | 293 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 51 770 | 58 288 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 65 261 | 70 355 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 18,1 % | 15 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 % | 7 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 31,3 % | 32,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 8,6 % | 1,4 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | 0,9 % | 11,5 % | 6,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 15 % | 23,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 027 tkr | 1 144 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 027 tkr | 1 144 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 117 tkr | 118 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 337 tkr | 1 811 tkr |
| Avkastning eget kapital | 0,059 | 0,012 |
| Avkastning totalt kapital | 0,036 | 0,036 |
| Byggnader mark | 62 690 tkr | 64 399 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 337 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 935 tkr | 2 956 tkr |
| Forslag disposition | 8 816 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 816 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 118 tkr | 724 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 361 tkr | 668 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 918 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 4 tkr | 11 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter ranteintakter finansiella omsattningstillgangar avseende andra foretag koncernforetag | 4 tkr | 11 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 130 tkr | 464 tkr |
| Rantekostnader | 1 760 tkr | 2 367 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 1 748 tkr | 2 367 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 48 992 tkr | 54 420 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 0 | 786 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 308 tkr | 2 350 tkr |
| Uppskjuten skatteskuld | 896 tkr | 723 tkr |
| Uppskrivningsfond | 896 tkr | 723 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Fastica 90 ABHuvudarbetsställe
Ingenjör Bååths Gata 11 T2, 721 84 Västerås
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556986-8275
Registreringsdatum
17 oktober 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.