Fastigheten Åk 4 i Östersund AB
559223-2739Aktiebolagreg. 2019
Östersund, Jämtlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 342 tkr
Resultat efter fin. poster
60 tkr
Soliditet
18 %
Anställda
0.5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tullgatan 15, 831 34 Östersund
Postadress
Tullgatan 15, 831 34 Östersund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 2 225 tkr | −314 tkr | 4 736 tkr |
| 2021 | 1 962 tkr | 338 tkr | 4 988 tkr |
| 2022 | 1 991 tkr | 210 tkr | 4 994 tkr |
| 2023 | 2 032 tkr | −1 018 tkr | 4 508 tkr |
| 2024 | 2 332 tkr | −0 tkr | 4 752 tkr |
| 2025 | 2 342 tkr | 60 tkr | 4 784 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 18,2 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 2,6 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 0,4 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 342 | 2 332 | 2 032 | 1 991 | 1 962 | 2 225 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 16 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 342 | 2 332 | 2 048 | 1 991 | 1 962 | 2 225 |
| Övriga externa kostnader | 1 105 | 1 035 | 2 003 | 931 | 842 | 1 589 |
| Personalkostnader | 245 | 243 | 238 | 232 | 195 | 141 |
| Av- och nedskrivningar | 387 | 383 | 383 | 380 | 376 | 440 |
| Rörelsekostnader | 1 737 | 1 661 | 2 624 | 1 543 | 1 412 | 2 171 |
| Rörelseresultat | 605 | 671 | −576 | 449 | 550 | 54 |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 547 | 675 | 446 | 239 | 213 | 369 |
| Finansiella poster | −545 | −671 | −443 | −238 | −213 | −369 |
| Resultat efter finansiella poster | 60 | −0 | −1 018 | 210 | 338 | −314 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 244 | 622 | −70 | −60 | 0 |
| Resultat före skatt | 60 | 244 | −396 | 140 | 278 | −314 |
| Skatt på årets resultat | 28 | – | 0 | 43 | 25 | 0 |
| Årets resultat | 32 | 244 | −396 | 97 | 252 | −314 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 24 974 | 25 204 | 25 586 | 25 969 | 26 209 | 26 585 |
| Anläggningstillgångar | 24 974 | 25 204 | 25 586 | 25 969 | 26 209 | 26 585 |
| Kundfordringar | 1 | 82 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 748 | 788 | 678 | 108 | 116 | 111 |
| Kassa och bank | 532 | 389 | 103 | 1 047 | 1 008 | 455 |
| Omsättningstillgångar | 1 280 | 1 177 | 781 | 1 155 | 1 124 | 567 |
| Summa tillgångar | 26 254 | 26 380 | 26 367 | 27 124 | 27 333 | 27 152 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 4 702 | 4 458 | 4 854 | 4 848 | 4 686 | 5 000 |
| Fritt eget kapital | 4 734 | 4 702 | 4 458 | 4 944 | 4 938 | 4 686 |
| Eget kapital | 4 784 | 4 752 | 4 508 | 4 994 | 4 988 | 4 736 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 70 | – | – |
| Långfristiga skulder | 17 189 | 17 403 | 17 617 | 17 831 | 18 047 | 18 257 |
| Leverantörsskulder | 72 | 53 | 81 | 50 | 46 | 63 |
| Skatteskulder | – | 0 | 32 | 106 | 70 | 19 |
| Kortfristiga skulder | 4 281 | 4 226 | 4 243 | 4 229 | 4 298 | 4 159 |
| Summa eget kapital och skulder | 26 254 | 26 380 | 26 367 | 27 124 | 27 333 | 27 152 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0.5 | 0.5 | 0.5 | 0.5 | 0.5 | 0.5 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 90 | 90 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 18,2 % | 18 % | 17,1 % | 18,6 % | 18,3 % | 17,4 % |
| Kassalikviditet | 30 % | 28 % | 18 % | 27 % | 26 % | 14 % |
| Rörelsemarginal | 25,8 % | 28,8 % | −28,3 % | 22,5 % | 28 % | 2,4 % |
| Vinstmarginal | 2,6 % | −0 % | −50,1 % | 10,5 % | 17,2 % | −14,1 % |
| Omsättningstillväxt | 0,4 % | 14,7 % | 2,1 % | 1,5 % | −11,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,7 % | 5,1 % | −8,8 % | 1,9 % | 5,1 % | −6,6 % |
| Omsättning per anställd | 4 684 tkr | 4 664 tkr | 4 064 tkr | 3 982 tkr | 3 925 tkr | 4 450 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 32 tkr | 244 tkr |
| Byggnader mark | 24 858 tkr | 25 081 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 27 181 tkr | 27 025 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 2 323 tkr | 1 943 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 157 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 380 tkr | 376 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 0 | 244 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 32 tkr | 244 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −244 tkr | 396 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 244 tkr | −396 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 784 tkr | 4 752 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 32 tkr | 244 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 581 tkr | 581 tkr |
| Forskott fran kunder | 17 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 4 734 tkr | 4 702 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 734 tkr | 4 702 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 28 tkr | 26 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 115 tkr | 122 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 140 tkr | 140 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 25 tkr | 18 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 7 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 8 252 tkr | 8 466 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 138 tkr | 98 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 707 tkr | 3 707 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 214 tkr | 214 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 9 108 tkr | 9 322 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 8 080 tkr | 8 080 tkr |
| Stallda sakerheter | 10 500 tkr | – |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 10 500 tkr | 10 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 271 tkr | 252 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Fastigheten Åk 4 i Östersund ABHuvudarbetsställe
Tullgatan 15, 831 34 Östersund
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559223-2739
Registreringsdatum
22 oktober 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Östersund, Jämtlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.