Fastigheten Rya 4:17 AB
559110-4137Aktiebolagreg. 2017
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−74 tkr
Soliditet
6 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Göteborg
Postadress
Box 9252, 400 96 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att äga mark för utveckling samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −0 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −0 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −0 tkr | 432 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −20 tkr | 412 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −1 tkr | 411 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −27 tkr | – |
| 2024 | 0 tkr | −64 tkr | 319 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −74 tkr | 245 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 6,3 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 | 1 | – | 1 | 20 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 | 1 | – | 1 | 20 | 1 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 | −1 | – | −1 | −20 | −0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 73 | 64 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −73 | −64 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −74 | −64 | −27 | −1 | −20 | −0 | −0 | −0 |
| Resultat före skatt | −74 | −64 | – | −1 | −20 | −0 | – | – |
| Årets resultat | −74 | −64 | – | −1 | −20 | −0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 847 | 3 631 | – | 3 275 | 2 865 | 1 827 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 847 | 3 631 | – | 3 275 | 2 865 | 1 827 | – | – |
| Kassa och bank | 56 | 77 | – | 3 | 107 | 172 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 56 | 77 | – | 3 | 107 | 172 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 903 | 3 707 | – | 3 278 | 2 972 | 1 999 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 269 | 334 | – | 362 | 382 | 382 | – | – |
| Fritt eget kapital | 195 | 269 | – | 361 | 362 | 382 | – | – |
| Eget kapital | 245 | 319 | – | 411 | 412 | 432 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 37 | – | 91 | 639 | 529 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 658 | 3 388 | – | 2 867 | 2 560 | 1 567 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 903 | 3 707 | – | 3 278 | 2 972 | 1 999 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 6,3 % | 8,6 % | – | 12,5 % | 13,9 % | 21,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 % | 2 % | – | 0 % | 4 % | 11 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −30,1 % | −20,2 % | – | −0,2 % | −4,8 % | −0,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −74 tkr | −64 tkr |
| Byggnader mark | 400 tkr | 400 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 400 tkr | 400 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −74 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 64 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −64 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 245 tkr | 319 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −74 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 195 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 195 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 3 447 tkr | 3 231 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 3 447 tkr | 3 231 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 216 tkr | 113 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 3 461 tkr | 3 236 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 197 tkr | 115 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Fastigheten Rya 4:17 ABHuvudarbetsställe
Göteborg
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559110-4137
Registreringsdatum
28 april 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.