Fastighets AB Drottningporten
556731-5675Aktiebolagreg. 2007
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
15 886 tkr
Resultat efter fin. poster
4 793 tkr
Soliditet
4 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vasagatan 17, 722 15 Västerås
Postadress
Vasagatan 17, 722 15 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är fastighets- och kapital- förvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 9 460 tkr | −6 784 tkr | – |
| 2020 | 9 829 tkr | −3 128 tkr | – |
| 2021 | 10 409 tkr | −4 972 tkr | – |
| 2022 | 10 609 tkr | −14 519 tkr | 1 048 tkr |
| 2023 | 14 108 tkr | −960 tkr | 1 189 tkr |
| 2024 | 16 513 tkr | 2 586 tkr | 2 138 tkr |
| 2025 | 15 886 tkr | 4 793 tkr | 6 932 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 4 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 30,2 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −3,8 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 886 | 16 513 | 14 108 | 10 609 | 10 409 | 9 829 | 9 460 |
| Övriga rörelseintäkter | 259 | 453 | 139 | 0 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 16 145 | 16 966 | 14 247 | 10 609 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 5 774 | 7 572 | 9 886 | 21 710 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 70 | 508 | 58 | 63 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 3 590 | 3 507 | 2 352 | 1 927 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 434 | 11 587 | 12 297 | 23 701 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 6 711 | 5 379 | 1 951 | −13 092 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 66 | 58 | 116 | 43 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 984 | 2 851 | 3 026 | 1 471 | – | – | – |
| Finansiella poster | −1 918 | −2 793 | −2 910 | −1 427 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 4 793 | 2 586 | −960 | −14 519 | −4 972 | −3 128 | −6 784 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −1 640 | 1 100 | 2 843 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 4 793 | 946 | 140 | −11 676 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | −4 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 4 793 | 950 | 140 | −11 676 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 162 227 | 165 540 | 162 943 | 122 751 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 384 | 5 384 | 5 384 | 5 384 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 167 611 | 170 924 | 168 327 | 128 135 | – | – | – |
| Kundfordringar | 4 223 | 4 006 | 3 230 | 2 675 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 844 | 5 124 | 6 246 | 10 031 | – | – | – |
| Kassa och bank | 874 | 1 453 | 1 959 | 2 499 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 719 | 6 577 | 8 205 | 12 530 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 174 330 | 177 501 | 176 532 | 140 665 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 2 038 | 1 089 | 948 | 12 625 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 832 | 2 038 | 1 089 | 948 | – | – | – |
| Eget kapital | 6 932 | 2 138 | 1 189 | 1 048 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 158 070 | 161 360 | 159 380 | 122 940 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 355 | 1 034 | 3 561 | 4 150 | – | – | – |
| Skatteskulder | 928 | 889 | 912 | 912 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 9 329 | 14 003 | 15 964 | 16 677 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 174 330 | 177 501 | 176 532 | 140 665 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 4 % | 1,2 % | 0,7 % | 0,8 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 72 % | 47 % | 51 % | 75 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 42,3 % | 32,6 % | 13,8 % | −123,4 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 30,2 % | 15,7 % | −6,8 % | −136,9 % | −47,8 % | −31,8 % | −71,7 % |
| Omsättningstillväxt | −3,8 % | 17,1 % | 33 % | 1,9 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 69,2 % | 44,4 % | 11,8 % | −1 113,8 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (40)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 4 793 tkr | 950 tkr |
| Byggnader mark | 161 893 tkr | 165 396 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 199 483 tkr | 199 420 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 37 590 tkr | 34 024 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 63 tkr | 6 104 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | 18 902 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 566 tkr | 3 486 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 4 793 tkr | 950 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −950 tkr | −140 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 950 tkr | 140 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 6 932 tkr | 2 138 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 4 793 tkr | 950 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 600 tkr | 100 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 5 384 tkr | 5 384 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 5 384 tkr | 5 384 tkr |
| Forslag disposition | 6 832 tkr | 2 038 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 832 tkr | 2 038 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 131 tkr | 175 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 334 tkr | 144 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 427 tkr | 213 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 92 tkr | 69 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 214 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 24 tkr | 21 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 1 640 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 151 830 tkr | 155 120 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 890 tkr | 842 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 724 tkr | 769 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 1 560 tkr | 1 560 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 56 625 tkr | 57 795 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 0 | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | – | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | −18 902 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 329 tkr | 4 629 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 101 445 tkr | 103 565 tkr |
| Stallda sakerheter | 81 045 tkr | 81 045 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 81 045 tkr | 81 045 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 4 432 tkr | 5 121 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Fastighets AB DrottningportenHuvudarbetsställe
Vasagatan 17, 722 15 Västerås
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556731-5675
Registreringsdatum
12 juni 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.