Fastighets AB Kallhäll 9:13
556182-3419Aktiebolagreg. 1973
Lidingö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 279 tkr
Resultat efter fin. poster
534 tkr
Soliditet
93 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kyttingevägen 107, 181 29 Lidingö
Postadress
c/o Karlander, Kyttingevägen 107, 181 29 Lidingö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning och aktiviteter hörande därtill.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2015 | 838 tkr | 97 tkr | – |
| 2016 | 935 tkr | 225 tkr | – |
| 2017 | 1 235 tkr | 588 tkr | – |
| 2018 | 1 420 tkr | 552 tkr | 4 898 tkr |
| 2019 | 1 220 tkr | 337 tkr | 5 128 tkr |
| 2020 | 1 017 tkr | 302 tkr | 5 241 tkr |
| 2021 | 1 236 tkr | 662 tkr | 5 585 tkr |
| 2022 | 1 511 tkr | 683 tkr | 5 972 tkr |
| 2023 | 1 514 tkr | 583 tkr | 6 368 tkr |
| 2024 | 1 515 tkr | 766 tkr | 6 404 tkr |
| 2025 | 1 279 tkr | 534 tkr | 6 233 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 93,4 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 41,8 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −15,6 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 279 | 1 515 | 1 514 | 1 511 | 1 236 | 1 017 | 1 220 | 1 420 | 1 235 | 935 | 838 |
| Övriga rörelseintäkter | 6 | 57 | – | 0 | 128 | −128 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 285 | 1 572 | 1 514 | 1 511 | 1 364 | 889 | 1 220 | 1 420 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 1 | – | 0 | 75 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 1 | – | – | – | 0 | 9 | 0 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 637 | 710 | 748 | 641 | 440 | 334 | 361 | 317 | – | – | – |
| Personalkostnader | 97 | 66 | 67 | 73 | 67 | 66 | 244 | 280 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 99 | 119 | 117 | 117 | 122 | 190 | 274 | 274 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 833 | 897 | 931 | 832 | 704 | 591 | 888 | 872 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 451 | 674 | 582 | 680 | 660 | 299 | 331 | 548 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 83 | 92 | 0 | 3 | 2 | 3 | 6 | 4 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 83 | 92 | 0 | 3 | 2 | 3 | 6 | 4 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 534 | 766 | 583 | 683 | 662 | 302 | 337 | 552 | 588 | 225 | 97 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 157 | 58 | 30 | 60 | 175 | 75 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 534 | 766 | 740 | 741 | 692 | 362 | 512 | 627 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 93 | 146 | 155 | 154 | 149 | 78 | 113 | 159 | – | – | – |
| Årets resultat | 441 | 620 | 584 | 587 | 543 | 284 | 399 | 469 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 307 | 1 407 | 1 526 | 1 643 | 1 759 | 1 882 | 2 072 | 2 346 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 307 | 1 407 | 1 526 | 1 643 | 1 759 | 1 882 | 2 072 | 2 346 | – | – | – |
| Kundfordringar | 111 | 151 | 155 | 192 | 397 | 403 | 235 | 235 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 594 | 3 725 | 535 | 427 | 632 | 637 | 273 | 255 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 772 | 1 627 | 4 823 | 4 339 | 3 637 | 3 369 | 3 196 | 3 055 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 366 | 5 352 | 5 358 | 4 766 | 4 269 | 4 006 | 3 469 | 3 311 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 6 673 | 6 759 | 6 884 | 6 409 | 6 028 | 5 887 | 5 541 | 5 657 | – | – | – |
| Aktiekapital | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 | 180 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 5 612 | 5 603 | 5 604 | 5 205 | 4 861 | 4 777 | 4 549 | 4 250 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 053 | 6 224 | 6 188 | 5 792 | 5 405 | 5 061 | 4 948 | 4 718 | – | – | – |
| Eget kapital | 6 233 | 6 404 | 6 368 | 5 972 | 5 585 | 5 241 | 5 128 | 4 898 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 157 | 215 | 245 | 305 | 480 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 49 | 116 | 51 | 8 | 0 | 3 | 15 | 20 | – | – | – |
| Skatteskulder | 119 | 172 | 335 | 179 | 174 | 104 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 440 | 355 | 516 | 280 | 229 | 401 | 108 | 279 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 673 | 6 759 | 6 884 | 6 409 | 6 028 | 5 887 | 5 541 | 5 657 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 600 | 612 | 585 | 188 | 200 | 200 | 171 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 93,4 % | 94,8 % | 92,5 % | 95,1 % | 95,5 % | 92,3 % | 96,9 % | 93,3 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 1 219 % | 1 508 % | 1 039 % | 1 702 % | 1 868 % | 998 % | 3 217 % | 1 187 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 35,3 % | 44,5 % | 38,5 % | 45 % | 53,4 % | 29,4 % | 27,2 % | 38,6 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 41,8 % | 50,6 % | 38,5 % | 45,2 % | 53,6 % | 29,7 % | 27,6 % | 38,9 % | 47,6 % | 24,1 % | 11,6 % |
| Omsättningstillväxt | −15,6 % | 0,1 % | 0,2 % | 22,3 % | 21,5 % | −16,6 % | −14,1 % | 15 % | – | 11,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 7,1 % | 9,7 % | 9,2 % | 9,8 % | 9,7 % | 5,4 % | 7,8 % | 9,6 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 279 tkr | 1 515 tkr | 1 514 tkr | 1 511 tkr | 1 236 tkr | 1 017 tkr | 1 220 tkr | 1 420 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 441 tkr | 620 tkr |
| Byggnader mark | 1 307 tkr | 1 407 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 5 691 tkr | 5 691 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 4 384 tkr | 4 284 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 99 tkr | 119 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 441 tkr | 620 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −620 tkr | −584 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 620 tkr | 584 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 612 tkr | 585 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 6 233 tkr | 6 404 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 441 tkr | 620 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 612 tkr | 585 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 6 053 tkr | 6 224 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 453 tkr | 5 612 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 15 tkr | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 794 tkr | 794 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 794 tkr | 794 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 468 tkr | 3 559 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 78 tkr | 52 tkr |
| Reservfond | 30 tkr | 30 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 195 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 juli 2018 – 30 juni 2019 · Inlämnad –
Fastighets AB Kallhäll 9:13Huvudarbetsställe
Kyttingevägen 107, 181 29 Lidingö
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556182-3419
Registreringsdatum
11 juli 1973
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lidingö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
150 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.