Fastighets AB Plockbandsgatan 4
556729-8509Aktiebolagreg. 2007
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 525 tkr
Resultat efter fin. poster
731 tkr
Soliditet
42 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kransgatan 17, 215 65 Malmö
Postadress
c/o Robert Larsson, Kransgatan 17, 215 65 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska förvärva, förvalta, förädla och avyttra fastigheter samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 997 tkr | 229 tkr | – |
| 2020 | 1 427 tkr | 1 211 tkr | – |
| 2021 | 645 tkr | 130 tkr | 1 532 tkr |
| 2022 | 1 305 tkr | 625 tkr | 1 904 tkr |
| 2023 | 1 427 tkr | 511 tkr | – |
| 2024 | 1 449 tkr | 143 tkr | 2 286 tkr |
| 2025 | 1 525 tkr | 731 tkr | 2 714 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 42,5 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 48 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 5,3 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 525 | 1 449 | 1 427 | 1 305 | 645 | 1 427 | 997 |
| Rörelseintäkter | 1 525 | 1 449 | – | 1 305 | 645 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 290 | 811 | – | 487 | 314 | – | – |
| Personalkostnader | 239 | 194 | – | 18 | 18 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 105 | 92 | – | 21 | 21 | – | – |
| Rörelsekostnader | 634 | 1 097 | – | 527 | 354 | – | – |
| Rörelseresultat | 892 | 352 | – | 778 | 291 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 1 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 162 | 210 | – | 152 | 161 | – | – |
| Finansiella poster | −160 | −209 | – | −152 | −161 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 731 | 143 | 511 | 625 | 130 | 1 211 | 229 |
| Bokslutsdispositioner | −188 | −38 | – | −157 | 34 | – | – |
| Resultat före skatt | 544 | 106 | – | 468 | 164 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 116 | 24 | – | 97 | 34 | – | – |
| Årets resultat | 428 | 81 | – | 371 | 130 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 488 | 2 527 | – | 2 679 | 2 700 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 33 | 33 | – | 33 | 33 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 521 | 2 561 | – | 2 712 | 2 733 | – | – |
| Kundfordringar | 38 | 0 | – | 95 | 532 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 375 | 4 169 | – | 3 866 | 4 275 | – | – |
| Kassa och bank | 801 | 740 | – | 680 | 573 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 176 | 4 909 | – | 4 546 | 4 848 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 697 | 7 470 | – | 7 258 | 7 581 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 186 | 2 105 | – | 1 432 | 1 303 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 614 | 2 186 | – | 1 804 | 1 432 | – | – |
| Eget kapital | 2 714 | 2 286 | – | 1 904 | 1 532 | – | – |
| Obeskattade reserver | 701 | 513 | – | 347 | 190 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 277 | 2 761 | – | 3 438 | 3 825 | – | – |
| Leverantörsskulder | 14 | 7 | – | 6 | 6 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 1 | 61 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 006 | 1 910 | – | 1 570 | 2 034 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 697 | 7 470 | – | 7 258 | 7 581 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 42,5 % | 36,1 % | – | 30 % | 22,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 258 % | 257 % | – | 290 % | 238 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 58,5 % | 24,3 % | – | 59,6 % | 45,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 48 % | 9,9 % | 35,8 % | 47,9 % | 20,1 % | 84,9 % | 23 % |
| Omsättningstillväxt | 5,3 % | 1,5 % | 9,4 % | 102,4 % | −54,8 % | 43,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 15,8 % | 3,6 % | – | 19,5 % | 8,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 525 tkr | 1 449 tkr | – | 1 305 tkr | 645 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 8 tkr | 4 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 33 tkr | 33 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 33 tkr | 33 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 428 tkr | 81 tkr |
| Byggnader mark | 2 423 tkr | 2 508 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 2 991 tkr | 2 991 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 569 tkr | 483 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 85 tkr | 85 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 428 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −81 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 81 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 5 tkr | 326 |
| Forandring periodiseringsfond | −183 tkr | −37 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 4 310 tkr | 4 045 tkr |
| Forslag disposition | 2 614 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 614 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 65 tkr | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 161 tkr | 96 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 96 tkr | 77 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 65 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 20 tkr | 7 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 826 tkr | 1 213 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 27 tkr | 124 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 81 tkr | 57 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 387 tkr | 387 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 277 tkr | 2 761 tkr |
| Periodiseringsfonder | 692 tkr | 510 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 524 tkr | 1 459 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Fastighets AB Plockbandsgatan 4Huvudarbetsställe
Kransgatan 17, 215 65 Malmö
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556729-8509
Registreringsdatum
16 maj 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.