Fastighetsaktiebolaget Erstorp Olivehult 175 AB
556973-4519Aktiebolagreg. 2014
Tjällmo, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
536 tkr
Resultat efter fin. poster
41 tkr
Soliditet
2 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Dohn, 591 90 Tjällmo
Postadress
Dohn, 591 90 Tjällmo
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 395 tkr | −46 tkr | – |
| 2019 | 270 tkr | −191 tkr | 49 tkr |
| 2020 | 1 tkr | −249 tkr | 50 tkr |
| 2021 | 380 tkr | 92 tkr | 142 tkr |
| 2022 | 670 tkr | 40 tkr | 182 tkr |
| 2023 | 501 tkr | −175 tkr | 67 tkr |
| 2024 | 523 tkr | −6 tkr | 61 tkr |
| 2025 | 536 tkr | 41 tkr | 102 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1,6 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 7,6 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 2,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 536 | 523 | 501 | 670 | 380 | 1 | 270 | 395 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 5 | 312 | 197 | 33 | – |
| Rörelseintäkter | 536 | 523 | 501 | 676 | 692 | 198 | 303 | – |
| Övriga externa kostnader | 257 | 289 | 252 | 244 | 358 | 447 | 377 | – |
| Personalkostnader | −4 | – | – | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 242 | 242 | 242 | 392 | 242 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 182 | – | – | 0 | 118 | – |
| Rörelsekostnader | 495 | 532 | 676 | 636 | 600 | 447 | 494 | – |
| Rörelseresultat | 41 | −9 | −175 | 40 | 92 | −249 | −191 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 3 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −0 | – |
| Finansiella poster | 1 | 3 | 0 | −0 | 0 | −0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 41 | −6 | −175 | 40 | 92 | −249 | −191 | −46 |
| Resultat före skatt | 41 | −6 | −175 | 40 | 92 | −249 | −191 | – |
| Årets resultat | 41 | −6 | −175 | 40 | 92 | −249 | −191 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 478 | 2 720 | 2 963 | 4 018 | 4 410 | 4 653 | 5 613 | – |
| Anläggningstillgångar | 2 478 | 2 720 | 2 963 | 4 018 | 4 410 | 4 653 | 5 613 | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 250 | 1 | 1 150 | 96 | – |
| Kortfristiga fordringar | 25 | 28 | 26 | 271 | 29 | 1 272 | 123 | – |
| Kassa och bank | 3 703 | 3 375 | 3 304 | 2 089 | 1 894 | 206 | 689 | – |
| Omsättningstillgångar | 3 728 | 3 404 | 3 329 | 2 360 | 1 923 | 1 478 | 813 | – |
| Summa tillgångar | 6 206 | 6 124 | 6 292 | 6 378 | 6 333 | 6 131 | 6 426 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 11 | 17 | 192 | 92 | 0 | 249 | 190 | – |
| Fritt eget kapital | 52 | 11 | 17 | 132 | 92 | 0 | −1 | – |
| Eget kapital | 102 | 61 | 67 | 182 | 142 | 50 | 49 | – |
| Långfristiga skulder | 5 980 | 5 980 | 5 980 | 6 040 | 6 040 | 6 040 | 6 290 | – |
| Leverantörsskulder | 45 | 17 | 20 | 6 | 18 | 40 | 10 | – |
| Kortfristiga skulder | 124 | 83 | 245 | 156 | 151 | 40 | 86 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 206 | 6 124 | 6 292 | 6 378 | 6 333 | 6 131 | 6 426 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1,6 % | 1 % | 1,1 % | 2,9 % | 2,3 % | 0,8 % | 0,8 % | – |
| Kassalikviditet | 3 003 % | 4 096 % | 1 358 % | 1 515 % | 1 278 % | 3 677 % | 940 % | – |
| Rörelsemarginal | 7,6 % | −1,7 % | −35 % | 5,9 % | 24,2 % | −24 911,4 % | −70,8 % | – |
| Vinstmarginal | 7,6 % | −1,2 % | −34,9 % | 6 % | 24,2 % | −24 900 % | −70,7 % | −11,7 % |
| Omsättningstillväxt | 2,5 % | 4,4 % | −25,2 % | 76,3 % | 37 900 % | −99,6 % | −31,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 40,5 % | −10,4 % | −260,8 % | 21,7 % | 64,6 % | −494,9 % | −386,1 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 41 tkr | −6 tkr |
| Byggnader mark | 2 478 tkr | 2 720 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 4 171 tkr | 4 171 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 693 tkr | 1 450 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 242 tkr | 242 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 41 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 6 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −6 tkr | – |
| Forslag disposition | 52 tkr | 11 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 52 tkr | 11 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 5 980 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 25 tkr | 28 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 79 tkr | 66 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 5 980 tkr | 5 980 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Fastighetsaktiebolaget Erstorp Olivehult 175 ABHuvudarbetsställe
Dohn, 591 90 Tjällmo
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556973-4519
Registreringsdatum
3 juni 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Motala, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.