Fastighetsbolaget ÅTC AB
559145-5711Aktiebolagreg. 2018
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
925 tkr
Resultat efter fin. poster
266 tkr
Soliditet
1 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Klangfärgsgatan 17, 426 52 Västra Frölunda
Postadress
c/o Högtryckscenter, Klangfärgsgatan 17, 426 52 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 720 tkr | 166 tkr | – |
| 2023 | 762 tkr | −36 tkr | – |
| 2024 | 832 tkr | 42 tkr | 115 tkr |
| 2025 | 925 tkr | 266 tkr | 120 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1,4 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 28,8 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 11,3 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 925 | 832 | 762 | 720 |
| Rörelseintäkter | 925 | 832 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 61 | 48 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 306 | 306 | – | – |
| Rörelsekostnader | 367 | 354 | – | – |
| Rörelseresultat | 558 | 477 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 3 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 294 | 438 | – | – |
| Finansiella poster | −291 | −436 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 266 | 42 | −36 | 166 |
| Bokslutsdispositioner | −260 | −30 | – | – |
| Resultat före skatt | 6 | 12 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 5 | 12 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 256 | 5 563 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 | 10 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 266 | 5 573 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 959 | 2 938 | – | – |
| Kassa och bank | 378 | 379 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 336 | 3 317 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 603 | 8 890 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 65 | 53 | – | – |
| Fritt eget kapital | 70 | 65 | – | – |
| Eget kapital | 120 | 115 | – | – |
| Långfristiga skulder | 7 710 | 8 010 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 773 | 765 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 603 | 8 890 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1,4 % | 1,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 432 % | 434 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 60,3 % | 57,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 28,8 % | 5 % | −4,8 % | 23 % |
| Omsättningstillväxt | 11,3 % | 9,1 % | 5,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,3 % | 10,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 10 tkr | 10 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 10 tkr | 10 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 5 tkr | 12 tkr |
| Byggnader mark | 5 256 tkr | 5 563 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 7 657 tkr | 7 657 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 2 401 tkr | 2 095 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 306 tkr | 306 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 5 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −12 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 12 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 2 922 tkr | 2 890 tkr |
| Forslag disposition | 70 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 70 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 898 |
| Lamnade koncernbidrag | 260 tkr | 30 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 6 435 tkr | 6 735 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 37 tkr | 47 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 230 tkr | 214 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 300 tkr | 300 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 260 tkr | 260 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 7 450 tkr | 7 750 tkr |
| Stallda sakerheter | 10 000 tkr | 10 000 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 10 000 tkr | 10 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 243 tkr | 251 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Fastighetsbolaget ÅTC ABHuvudarbetsställe
Klangfärgsgatan 17, 426 52 Västra Frölunda
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559145-5711
Registreringsdatum
17 januari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.