Fastighetsbolaget Bränneriet AB
556623-2004Aktiebolagreg. 2002
Kristianstad, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
1 708 tkr
Resultat efter fin. poster
244 tkr
Soliditet
22 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kvarnnäsvägen 8, 291 51 Kristianstad
Postadress
Kvarnnäsvägen 8, 291 51 Kristianstad
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnadsentreprenader, äga och förvalta fast egendom ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 428 tkr | 706 tkr | – |
| 2020 | 1 481 tkr | 764 tkr | – |
| 2021 | 1 492 tkr | 730 tkr | 3 071 tkr |
| 2022 | 1 598 tkr | 284 tkr | 3 240 tkr |
| 2023 | 1 662 tkr | 280 tkr | 3 439 tkr |
| 2024 | 1 708 tkr | 244 tkr | 3 670 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 22,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 14,3 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 2,8 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 708 | 1 662 | 1 598 | 1 492 | 1 481 | 1 428 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 27 | 0 | 5 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 708 | 1 689 | 1 598 | 1 497 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 378 | 528 | 215 | – | – |
| Handelsvaror | 403 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 139 | 84 | 94 | 47 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 325 | 325 | 325 | 286 | – | – |
| Rörelsekostnader | 868 | 787 | 947 | 548 | – | – |
| Rörelseresultat | 840 | 902 | 651 | 949 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 90 | 84 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 686 | 706 | 367 | 219 | – | – |
| Finansiella poster | −595 | −622 | −367 | −219 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 244 | 280 | 284 | 730 | 764 | 706 |
| Bokslutsdispositioner | 55 | −23 | −70 | −130 | – | – |
| Resultat före skatt | 299 | 257 | 214 | 600 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 69 | 58 | 45 | 125 | – | – |
| Årets resultat | 231 | 199 | 169 | 474 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 16 807 | 16 232 | 16 490 | 16 692 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 16 807 | 16 232 | 16 490 | 16 692 | – | – |
| Kundfordringar | 91 | 270 | 149 | 150 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 485 | 2 479 | 2 395 | 2 032 | – | – |
| Kassa och bank | 283 | 481 | 484 | 289 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 768 | 2 960 | 2 879 | 2 321 | – | – |
| Summa tillgångar | 19 576 | 19 192 | 19 369 | 19 014 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 339 | 3 140 | 2 971 | 2 497 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 570 | 3 339 | 3 140 | 2 971 | – | – |
| Eget kapital | 3 670 | 3 439 | 3 240 | 3 071 | – | – |
| Obeskattade reserver | 818 | 918 | 940 | 870 | – | – |
| Långfristiga skulder | 13 590 | 13 887 | 14 184 | 14 481 | – | – |
| Leverantörsskulder | 26 | 21 | 29 | 20 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 498 | 948 | 1 005 | 591 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 19 576 | 19 192 | 19 369 | 19 014 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 22,1 % | 21,7 % | 20,6 % | 19,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 185 % | 312 % | 286 % | 393 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 49,2 % | 54,3 % | 40,7 % | 63,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 14,3 % | 16,9 % | 17,8 % | 48,9 % | 51,6 % | 49,4 % |
| Omsättningstillväxt | 2,8 % | 4 % | 7,1 % | 0,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,3 % | 5,8 % | 5,2 % | 15,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 231 tkr | 199 tkr |
| Byggnader mark | 15 650 tkr | 15 975 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 18 889 tkr | 18 889 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 3 239 tkr | 2 914 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 325 tkr | 325 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 231 tkr | 199 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −199 tkr | −169 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 199 tkr | 169 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 670 tkr | 3 439 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 231 tkr | 199 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 100 tkr | 22 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 2 316 tkr | 2 147 tkr |
| Forslag disposition | 3 570 tkr | 3 339 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 570 tkr | 3 339 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 45 tkr | 45 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 12 401 tkr | 12 698 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 79 tkr | 63 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 37 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 297 tkr | 297 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 13 590 tkr | 13 887 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 1 158 tkr | 257 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 1 158 tkr | 257 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 901 tkr | 68 tkr |
| Periodiseringsfonder | 818 tkr | 918 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 988 tkr | 250 tkr |
| Stallda sakerheter | 16 552 tkr | 16 552 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 16 552 tkr | 16 552 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 188 tkr | 342 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Fastighetsbolaget Bränneriet ABHuvudarbetsställe
Kvarnnäsvägen 8, 291 51 Kristianstad
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556623-2004
Registreringsdatum
1 februari 2002
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kristianstad, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.