Fastighetsbolaget Hinzens Krog 5 AB
556821-7441Aktiebolagreg. 2010
Nyköping, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
271 tkr
Resultat efter fin. poster
−417 tkr
Soliditet
39 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hinzens Gränd 1, 611 39 Nyköping
Postadress
Hinzens Gränd 1, 611 39 Nyköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förvaltning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 81 tkr | 0 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −35 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | −9 tkr | 85 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −349 tkr | 54 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −47 tkr | 56 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −470 tkr | 3 902 tkr |
| 2025 | 271 tkr | −417 tkr | 3 968 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 39,3 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −153,9 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 271 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 81 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 5 | 2 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 271 | 0 | 5 | 2 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | 2 | 2 | 0 | 4 | 3 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 112 | 189 | 28 | 11 | 6 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 282 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 396 | 191 | 28 | 15 | 9 | – | – |
| Rörelseresultat | −125 | −191 | −23 | −12 | −9 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 293 | 280 | 25 | 20 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −293 | −279 | −24 | −20 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −417 | −470 | −47 | −349 | −9 | −35 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 500 | 780 | 50 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 83 | 310 | 3 | −32 | −9 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 17 | 1 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 66 | 309 | 3 | −32 | −9 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 9 821 | 8 584 | 1 194 | 1 194 | 857 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 21 | 0 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 9 841 | 8 584 | 1 194 | 1 194 | 857 | – | – |
| Kundfordringar | 102 | 0 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 174 | 274 | 7 | 6 | 10 | – | – |
| Kassa och bank | 94 | 298 | 105 | 129 | 36 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 268 | 572 | 112 | 134 | 46 | – | – |
| Summa tillgångar | 10 109 | 9 156 | 1 306 | 1 329 | 903 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 852 | 3 543 | 67 | 35 | 45 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 918 | 3 852 | 6 | 4 | 35 | – | – |
| Eget kapital | 3 968 | 3 902 | 56 | 54 | 85 | – | – |
| Långfristiga skulder | 5 700 | 4 900 | 1 221 | 1 247 | 727 | – | – |
| Leverantörsskulder | 63 | 326 | – | 0 | 62 | – | – |
| Skatteskulder | 38 | 0 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 442 | 354 | 29 | 29 | 91 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 109 | 9 156 | 1 306 | 1 329 | 903 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 39,3 % | 42,6 % | 4,3 % | 4 % | 9,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 61 % | 161 % | 388 % | 467 % | 50 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −46 % | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | −153,9 % | – | – | – | – | – | 0 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | −100 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,7 % | 7,9 % | 4,9 % | −59,1 % | −11,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 5 tkr | 4 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 66 tkr | 309 tkr |
| Byggnader mark | 9 663 tkr | 682 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 9 917 tkr | 682 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 254 tkr | 0 |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 1 233 tkr | 0 |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 8 002 tkr | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 254 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 66 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −309 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 309 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 66 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 47 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 3 918 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 918 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 11 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 157 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 186 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 28 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 186 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 28 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 tkr | 269 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 24 tkr | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 200 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 5 700 tkr | 4 900 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 556 | 595 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 0 | 7 902 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 0 | 7 902 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 0 | 7 389 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 100 tkr | 0 |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | −5 700 tkr | −4 900 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 118 tkr | 25 tkr |
| Uppskjuten skattefordran | 21 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Fastighetsbolaget Hinzens Krog 5 ABHuvudarbetsställe
Hinzens Gränd 1, 611 39 Nyköping
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556821-7441
Registreringsdatum
20 oktober 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nyköping, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.