Fastighetsbolaget Jägarvägen Bostäder i Umeå AB
556857-8008Aktiebolagreg. 2011
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 002 tkr
Resultat efter fin. poster
2 153 tkr
Soliditet
5 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Målargränd 13 C, 904 31 Umeå
Postadress
Målargränd 13 C, 904 31 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 3 057 tkr | −149 tkr | – |
| 2019 | 3 160 tkr | −1 837 tkr | – |
| 2020 | 3 284 tkr | −304 tkr | 337 tkr |
| 2021 | 2 249 tkr | 958 tkr | 904 tkr |
| 2022 | 3 446 tkr | 1 528 tkr | 904 tkr |
| 2023 | 3 464 tkr | 1 368 tkr | 905 tkr |
| 2024 | 3 792 tkr | 1 815 tkr | 906 tkr |
| 2025 | 4 002 tkr | 2 153 tkr | 906 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 4,9 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 53,8 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 5,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 002 | 3 792 | 3 464 | 3 446 | 2 249 | 3 284 | 3 160 | 3 057 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | – | – | 2 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 002 | 3 792 | 3 464 | 3 446 | 2 252 | 3 284 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 255 | 1 247 | 1 495 | 1 603 | 1 082 | 3 233 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 140 | 140 | 140 | 140 | 93 | 140 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 395 | 1 387 | 1 635 | 1 743 | 1 175 | 3 373 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 607 | 2 405 | 1 829 | 1 703 | 1 077 | −90 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 456 | 593 | 460 | 175 | 119 | 214 | – | – |
| Finansiella poster | −454 | −591 | −460 | −175 | −119 | −214 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 153 | 1 815 | 1 368 | 1 528 | 958 | −304 | −1 837 | −149 |
| Bokslutsdispositioner | −2 150 | −1 811 | −1 364 | −1 525 | −241 | 317 | – | – |
| Resultat före skatt | 3 | 3 | 4 | 4 | 717 | 14 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 3 | 3 | 4 | 4 | 150 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 567 | 14 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 17 566 | 17 706 | 17 845 | 17 985 | 18 125 | 18 218 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 17 566 | 17 706 | 17 845 | 17 985 | 18 125 | 18 218 | – | – |
| Kundfordringar | 44 | 41 | 20 | 892 | 21 | 577 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 920 | 1 010 | 1 074 | 2 126 | 1 700 | 1 059 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 920 | 1 010 | 1 074 | 2 126 | 1 700 | 1 059 | – | – |
| Summa tillgångar | 18 486 | 18 716 | 18 919 | 20 111 | 19 825 | 19 277 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 806 | 805 | 804 | 804 | 237 | 223 | – | – |
| Fritt eget kapital | 806 | 806 | 805 | 804 | 804 | 237 | – | – |
| Eget kapital | 906 | 906 | 905 | 904 | 904 | 337 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 241 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | 16 811 | 17 041 | 17 270 | 17 500 | 17 730 | 17 820 | – | – |
| Leverantörsskulder | 36 | 36 | 24 | 34 | 30 | 221 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 182 | 177 | 3 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 768 | 769 | 744 | 1 707 | 950 | 1 120 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 18 486 | 18 716 | 18 919 | 20 111 | 19 825 | 19 277 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 4,9 % | 4,8 % | 4,8 % | 4,5 % | 5,5 % | 1,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 120 % | 131 % | 144 % | 125 % | 179 % | 95 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 65,1 % | 63,4 % | 52,8 % | 49,4 % | 47,9 % | −2,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 53,8 % | 47,9 % | 39,5 % | 44,3 % | 42,6 % | −9,3 % | −58,1 % | −4,9 % |
| Omsättningstillväxt | 5,5 % | 9,5 % | 0,5 % | 53,2 % | −31,5 % | 3,9 % | 3,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 62,7 % | 4,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 349 | 396 |
| Byggnader mark | 17 566 tkr | 17 706 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 19 500 tkr | 19 500 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 934 tkr | 1 794 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 140 tkr | 140 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 349 | 396 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −396 | −476 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 396 | 476 |
| Forandring eget kapital totalt | 906 tkr | 906 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 349 | 396 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 718 tkr | 816 tkr |
| Forslag disposition | 806 tkr | 806 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 806 tkr | 806 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 19 tkr | 19 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 2 150 tkr | 1 812 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 15 894 tkr | 16 122 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 138 tkr | 135 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 180 tkr | 180 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 49 tkr | 50 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 010 tkr | 2 190 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 9 801 tkr | 9 851 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 5 000 tkr | 5 000 tkr |
| Stallda sakerheter | 10 638 tkr | 10 638 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 10 638 tkr | 10 638 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 503 tkr | 504 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Fastighetsbolaget Jägarvägen Bostäder i Umeå ABHuvudarbetsställe
Målargränd 13 C, 904 31 Umeå
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556857-8008
Registreringsdatum
1 juli 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.