Fastighetsbolaget Pionvägen AB
559260-2139Aktiebolagreg. 2020
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 631 tkr
Resultat efter fin. poster
1 403 tkr
Soliditet
25 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Evenemangsgatan 17, 169 79 Solna
Postadress
c/o Livi Fastigheter Ab, Evenemangsgatan 17, 169 79 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet. Dessutom ska bolaget kunna äga och förvalta värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 4 120 tkr | 1 562 tkr | – |
| 2022 | 3 877 tkr | 1 346 tkr | – |
| 2023 | 4 116 tkr | 405 tkr | – |
| 2024 | 4 449 tkr | −203 tkr | 15 455 tkr |
| 2025 | 4 631 tkr | 1 403 tkr | 10 812 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 25,4 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 30,3 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 4,1 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 631 | 4 449 | 4 116 | 3 877 | 4 120 |
| Rörelseintäkter | 4 631 | 4 449 | – | – | – |
| Handelsvaror | 1 820 | 2 806 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 135 | 163 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 370 | 368 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 325 | 3 337 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 2 306 | 1 112 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 904 | 1 320 | – | – | – |
| Finansiella poster | −904 | −1 315 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 403 | −203 | 405 | 1 346 | 1 562 |
| Resultat före skatt | 958 | −203 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 220 | −44 | – | – | – |
| Årets resultat | 738 | −159 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 46 085 | 46 455 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 1 401 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 46 085 | 47 855 | – | – | – |
| Kundfordringar | 434 | 488 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 434 | 489 | – | – | – |
| Kassa och bank | 170 | 69 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 604 | 558 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 46 689 | 48 413 | – | – | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 10 049 | 15 589 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 10 787 | 15 430 | – | – | – |
| Eget kapital | 10 812 | 15 455 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 311 | 867 | – | – | – |
| Avsättningar | 8 481 | 8 535 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 20 746 | 22 264 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 526 | 886 | – | – | – |
| Skatteskulder | 300 | 117 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 338 | 1 292 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 46 689 | 48 413 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 25,4 % | 33,3 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 11 % | 43 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 49,8 % | 25 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 30,3 % | −4,6 % | 9,8 % | 34,7 % | 37,9 % |
| Omsättningstillväxt | 4,1 % | 8,1 % | 6,2 % | −5,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,8 % | −1 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 738 tkr | −159 tkr |
| Byggnader mark | 46 085 tkr | 46 455 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 47 877 tkr | 47 877 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 793 tkr | 1 423 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 370 tkr | 368 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 738 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 159 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −159 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 5 381 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 738 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 5 381 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 0 | 1 401 tkr |
| Forslag disposition | 10 787 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 10 787 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 44 tkr | −58 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 759 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | −759 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 21 505 tkr | 22 264 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | −80 | 41 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 3 224 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 485 tkr | 347 tkr |
| Uppskjuten skatteskuld | 8 481 tkr | 8 535 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Fastighetsbolaget Pionvägen ABHuvudarbetsställe
Evenemangsgatan 17, 169 79 Solna
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559260-2139
Registreringsdatum
18 juni 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.