Fastighetsbolaget Tavernan i Strängnäs AB
559257-4734Aktiebolagreg. 2020
Södertälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
600 tkr
Resultat efter fin. poster
189 tkr
Soliditet
12 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Jenny Lidmans Stig 16, 151 56 Södertälje
Postadress
c/o Varli, Jenny Lidmans Stig 16, 151 56 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Äga och förvalta fastigheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 242 tkr | 206 tkr | – |
| 2021 | 597 tkr | 454 tkr | 547 tkr |
| 2022 | 620 tkr | 455 tkr | 872 tkr |
| 2023 | 550 tkr | 146 tkr | 923 tkr |
| 2024 | 607 tkr | 110 tkr | 973 tkr |
| 2025 | 600 tkr | 189 tkr | 1 097 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 11,7 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 31,6 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −1,1 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 600 | 607 | 550 | 620 | 597 | 242 |
| Rörelseintäkter | 600 | 607 | 550 | 620 | 597 | – |
| Övriga externa kostnader | 97 | 71 | 105 | 2 | 26 | – |
| Av- och nedskrivningar | 157 | 157 | 462 | 35 | 35 | – |
| Rörelsekostnader | 253 | 228 | 567 | 37 | 61 | – |
| Rörelseresultat | 347 | 379 | −17 | 583 | 536 | – |
| Räntekostnader och liknande | 157 | 269 | −163 | 128 | 82 | – |
| Finansiella poster | −157 | −269 | 163 | −128 | −82 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 189 | 110 | 146 | 455 | 454 | 206 |
| Resultat före skatt | 189 | 110 | 146 | 455 | 454 | – |
| Skatt på årets resultat | 65 | 60 | 119 | 131 | 94 | – |
| Årets resultat | 124 | 50 | 26 | 324 | 361 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 8 496 | 8 653 | 8 809 | 2 124 | 2 088 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 7 123 | 7 123 | – |
| Anläggningstillgångar | 8 496 | 8 653 | 8 809 | 9 246 | 9 211 | – |
| Kundfordringar | 63 | 125 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 866 | 863 | 751 | 575 | 53 | – |
| Kassa och bank | 50 | 2 | 451 | 415 | 624 | – |
| Omsättningstillgångar | 916 | 865 | 1 202 | 991 | 676 | – |
| Summa tillgångar | 9 412 | 9 518 | 10 011 | 10 237 | 9 888 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 948 | 898 | 872 | 522 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 1 072 | 948 | 898 | 847 | 522 | – |
| Eget kapital | 1 097 | 973 | 923 | 872 | 547 | – |
| Långfristiga skulder | 5 469 | 6 581 | 6 768 | 3 709 | 0 | – |
| Skatteskulder | 179 | 233 | 291 | 217 | 138 | – |
| Kortfristiga skulder | 2 846 | 1 964 | 2 321 | 5 656 | 9 340 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 412 | 9 518 | 10 011 | 10 237 | 9 888 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 11,7 % | 10,2 % | 9,2 % | 8,5 % | 5,5 % | – |
| Kassalikviditet | 32 % | 44 % | 52 % | 18 % | 7 % | – |
| Rörelsemarginal | 57,8 % | 62,4 % | −3,1 % | 94 % | 89,8 % | – |
| Vinstmarginal | 31,6 % | 18,1 % | 26,5 % | 73,4 % | 76,1 % | 85,1 % |
| Omsättningstillväxt | −1,1 % | 10,3 % | – | 3,9 % | 146,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 11,3 % | 5,1 % | 2,9 % | 37,2 % | 65,9 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 124 tkr | 50 tkr |
| Byggnader mark | 8 496 tkr | 8 653 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 9 358 tkr | 9 358 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 863 tkr | 706 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 157 tkr | 157 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 124 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −50 tkr | −26 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 50 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 097 tkr | 973 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 124 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 598 tkr | 722 tkr |
| Forslag disposition | 1 072 tkr | 948 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 072 tkr | 948 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 30 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 5 469 tkr | 5 646 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 176 tkr | 16 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 662 tkr | 1 661 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 935 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 829 tkr | 2 951 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 3 640 tkr | 3 630 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 70 tkr | 70 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Fastighetsbolaget Tavernan i Strängnäs ABHuvudarbetsställe
Jenny Lidmans Stig 16, 151 56 Södertälje
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559257-4734
Registreringsdatum
28 maj 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Södertälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.