Fastighetsförvaltning i Väst AB
559126-8304Aktiebolagreg. 2017
Borås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
33 572 tkr
Resultat efter fin. poster
2 864 tkr
Soliditet
31 %
Anställda
14
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Industrigatan 12, 504 62 Borås
Postadress
Industrigatan 12, 504 62 Borås
Verksamhetsbeskrivning
Fastighetsförvaltning och ekonomisk förvaltning såsom bokföring, på uppdrag ifrån fastighetsägare.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 10 712 tkr | 1 981 tkr | – |
| 2020 | 14 391 tkr | 2 591 tkr | – |
| 2021 | 12 877 tkr | 788 tkr | – |
| 2022 | 16 083 tkr | 1 048 tkr | 874 tkr |
| 2023 | 22 764 tkr | 1 606 tkr | 1 299 tkr |
| 2024 | 28 139 tkr | 2 136 tkr | 2 878 tkr |
| 2025 | 33 572 tkr | 2 864 tkr | 3 869 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 30,8 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 8,5 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 19,3 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 33 572 | 28 139 | 22 764 | 16 083 | 12 877 | 14 391 | 10 712 |
| Övriga rörelseintäkter | 211 | 505 | 26 | 572 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 33 783 | 28 644 | 22 789 | 16 655 | – | – | – |
| Handelsvaror | 17 396 | 12 181 | 6 855 | 3 258 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 5 632 | 7 349 | 7 869 | 6 160 | – | – | – |
| Personalkostnader | 7 427 | 6 539 | 5 970 | 5 437 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 447 | 512 | 537 | 520 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | – | 0 | 171 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 30 903 | 26 580 | 21 231 | 15 545 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 2 881 | 2 063 | 1 558 | 1 110 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 73 | 23 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 18 | 0 | 1 | 3 | – | – | – |
| Finansiella poster | −17 | 73 | 48 | −62 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 864 | 2 136 | 1 606 | 1 048 | 788 | 2 591 | 1 981 |
| Bokslutsdispositioner | −78 | −136 | −23 | 19 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 2 785 | 2 000 | 1 583 | 1 067 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 595 | 420 | 338 | 244 | – | – | – |
| Årets resultat | 2 191 | 1 580 | 1 245 | 823 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 296 | 936 | 1 459 | 1 594 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 322 | 176 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 296 | 936 | 1 782 | 1 770 | – | – | – |
| Kundfordringar | 5 022 | 5 579 | 906 | 4 140 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 12 166 | 9 469 | 1 430 | 5 937 | – | – | – |
| Kassa och bank | 560 | 768 | 1 857 | 727 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 12 727 | 10 238 | 3 287 | 6 665 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 14 023 | 11 173 | 5 069 | 8 435 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 628 | 1 249 | 4 | 1 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 819 | 2 828 | 1 249 | 824 | – | – | – |
| Eget kapital | 3 869 | 2 878 | 1 299 | 874 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 563 | 484 | 348 | 325 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 900 | 2 916 | 712 | 1 031 | – | – | – |
| Skatteskulder | 421 | 165 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 9 591 | 7 811 | 3 422 | 7 236 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 14 023 | 11 173 | 5 069 | 8 435 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 14 | 12 | 11 | 10 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 3 000 | 1 200 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 30,8 % | 29,2 % | 31,1 % | 13,4 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 133 % | 131 % | 96 % | 92 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 8,6 % | 7,3 % | 6,8 % | 6,9 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 8,5 % | 7,6 % | 7 % | 6,5 % | 6,1 % | 18 % | 18,5 % |
| Omsättningstillväxt | 19,3 % | 23,6 % | 41,5 % | 24,9 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 56,6 % | 54,9 % | 95,9 % | 94,2 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 398 tkr | 2 345 tkr | 2 069 tkr | 1 608 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (44)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 563 tkr | 484 tkr |
| Andelar koncernforetag | 0 | 0 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 356 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | – | 33 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 2 191 tkr | 1 580 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 191 tkr | 1 580 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 580 tkr | −1 245 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 580 tkr | 1 245 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 869 tkr | 2 878 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 191 tkr | 1 580 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | −78 tkr | −186 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 50 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 6 100 tkr | 3 193 tkr |
| Forslag disposition | 3 819 tkr | 2 828 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 819 tkr | 1 628 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 956 tkr | 698 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 483 tkr | 384 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 013 tkr | 813 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 530 tkr | 430 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 55 tkr | 192 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 254 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 144 tkr | 139 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 44 tkr | 76 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 813 tkr | 552 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 2 592 tkr | 2 099 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 1 780 tkr | 1 547 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 186 tkr | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 679 tkr | 104 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 304 tkr | 373 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 70 tkr | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 89 tkr | 19 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 310 tkr | 1 233 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 313 tkr | 0 |
| Stallda sakerheter | 750 tkr | 750 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 750 tkr | 750 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 4 648 tkr | 3 496 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Fastighetsförvaltning i Väst ABHuvudarbetsställe
Industrigatan 12, 504 62 Borås
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559126-8304
Registreringsdatum
27 september 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.320 – Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.