Fastighetsmäklare Hettinger AB
556255-3478Aktiebolagreg. 1985
Lund, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 212 tkr
Resultat efter fin. poster
−155 tkr
Soliditet
51 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ringvägen 5, 222 25 Lund
Postadress
Ringvägen 5, 222 25 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsmäkleri, uthyrning av husbilar, personbilar, samt lätta lastbilar och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 5 948 tkr | 1 501 tkr | – |
| 2020 | 6 617 tkr | 4 060 tkr | – |
| 2021 | 7 839 tkr | 2 996 tkr | 4 179 tkr |
| 2022 | 5 984 tkr | 596 tkr | 3 147 tkr |
| 2023 | 5 342 tkr | 478 tkr | 2 820 tkr |
| 2024 | 5 149 tkr | −271 tkr | 2 549 tkr |
| 2025 | 5 212 tkr | −155 tkr | 2 394 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 50,9 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −3 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 1,2 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 212 | 5 149 | 5 342 | 5 984 | 7 839 | 6 617 | 5 948 |
| Övriga rörelseintäkter | 271 | 237 | 182 | 70 | 182 | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 483 | 5 386 | 5 524 | 6 054 | 8 021 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 000 | 3 200 | 2 400 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 352 | 1 400 | 1 553 | 4 268 | 4 599 | – | – |
| Personalkostnader | 1 263 | 1 052 | 1 070 | 1 174 | 716 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 44 | 44 | 54 | 10 | 10 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 1 | 0 | −300 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 660 | 5 696 | 5 077 | 5 452 | 5 025 | – | – |
| Rörelseresultat | −177 | −310 | 448 | 602 | 2 996 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 22 | 38 | 33 | 2 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 3 | 8 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 22 | 38 | 31 | −6 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −155 | −271 | 478 | 596 | 2 996 | 4 060 | 1 501 |
| Resultat före skatt | −155 | −271 | 478 | 596 | 2 996 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 105 | 129 | 623 | – | – |
| Årets resultat | −155 | −271 | 373 | 467 | 2 373 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 88 | 132 | 176 | 10 | 19 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 88 | 132 | 176 | 10 | 19 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 413 | 522 | 1 120 | 1 346 | 2 060 | – | – |
| Kassa och bank | 4 199 | 2 785 | 2 235 | 2 813 | 5 265 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 612 | 3 307 | 3 355 | 4 160 | 7 324 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 700 | 3 439 | 3 531 | 4 170 | 7 344 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 429 | 2 700 | 2 327 | 2 559 | 1 687 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 274 | 2 429 | 2 700 | 3 027 | 4 059 | – | – |
| Eget kapital | 2 394 | 2 549 | 2 820 | 3 147 | 4 179 | – | – |
| Leverantörsskulder | 73 | 82 | 313 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 3 | 4 | 3 | 3 | 968 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 306 | 890 | 710 | 1 023 | 3 164 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 700 | 3 439 | 3 531 | 4 170 | 7 344 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 2 | 2 | 3 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | 700 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 50,9 % | 74,1 % | 79,9 % | 75,5 % | 56,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 200 % | 372 % | 472 % | 407 % | 231 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −3,4 % | −6 % | 8,4 % | 10,1 % | 38,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −3 % | −5,3 % | 9 % | 10 % | 38,2 % | 61,4 % | 25,2 % |
| Omsättningstillväxt | 1,2 % | −3,6 % | −10,7 % | −23,7 % | 18,5 % | 11,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −6,5 % | −10,6 % | 13,2 % | 14,9 % | 56,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 737 tkr | 2 575 tkr | 2 671 tkr | 1 995 tkr | 7 839 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −155 tkr | −271 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −155 tkr | −271 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 271 tkr | −373 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −271 tkr | 373 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 0 | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 45 tkr | 45 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 45 tkr | 45 tkr |
| Forslag disposition | 2 274 tkr | 2 429 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 274 tkr | 2 429 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 79 tkr | 100 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 88 tkr | 132 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 375 tkr | 407 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 287 tkr | 275 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 32 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 44 tkr | 44 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 32 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 139 tkr | 178 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 175 tkr | 751 tkr |
| Redovisningsmedel | 1 970 tkr | 694 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 195 tkr | 243 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 55 tkr | 53 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Fastighetsmäklare Hettinger ABHuvudarbetsställe
Ringvägen 5, 222 25 Lund
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556255-3478
Registreringsdatum
24 januari 1985
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lund, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.310 – Förmedling avseende fastighetsverksamhet
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.