Fastium bygg och fastighetsservice AB
559278-6619Aktiebolagreg. 2020
Partille, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 139 tkr
Resultat efter fin. poster
334 tkr
Soliditet
51 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Nygårdsvägen 38 C, 433 32 Partille
Postadress
Nygårdsvägen 38 C, 433 32 Partille
Verksamhetsbeskrivning
Bygg och måleritjänster, fastighetsservice.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −2 tkr | 23 tkr |
| 2021 | 675 tkr | 145 tkr | 119 tkr |
| 2022 | 1 096 tkr | 278 tkr | 269 tkr |
| 2023 | 701 tkr | −21 tkr | 28 tkr |
| 2024 | 887 tkr | 152 tkr | 28 tkr |
| 2025 | 1 139 tkr | 334 tkr | 194 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 50,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 29,4 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 28,4 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 139 | 887 | 701 | 1 096 | 675 | 0 |
| Rörelseintäkter | 1 139 | 887 | 701 | 1 096 | 675 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 376 | 329 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 161 | 497 | 242 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 188 | 120 | 293 | 142 | 106 | 2 |
| Personalkostnader | 230 | 273 | 258 | 170 | 178 | – |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 10 | 10 | 10 | 3 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 805 | 733 | 722 | 818 | 529 | 2 |
| Rörelseresultat | 334 | 154 | −20 | 278 | 145 | −2 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −2 | −0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 334 | 152 | −21 | 278 | 145 | −2 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 25 | 0 | −25 | – |
| Resultat före skatt | 334 | 152 | 4 | 278 | 120 | −2 |
| Skatt på årets resultat | 69 | 32 | 1 | 57 | 25 | – |
| Årets resultat | 266 | 120 | 3 | 220 | 96 | −2 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 7 | 17 | 27 | 37 | 47 | – |
| Anläggningstillgångar | 7 | 17 | 27 | 37 | 47 | – |
| Kundfordringar | 123 | 8 | 2 | 163 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 124 | 15 | 3 | 163 | – | – |
| Kassa och bank | 253 | 104 | 67 | 210 | 162 | 25 |
| Omsättningstillgångar | 376 | 119 | 70 | 373 | 162 | 25 |
| Summa tillgångar | 383 | 135 | 96 | 410 | 208 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −97 | −117 | 0 | 24 | −2 | – |
| Fritt eget kapital | 169 | 3 | 3 | 244 | 94 | −2 |
| Eget kapital | 194 | 28 | 28 | 269 | 119 | 23 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 25 | 25 | – |
| Leverantörsskulder | 6 | – | 0 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | 104 | 35 | 37 | 83 | 25 | – |
| Kortfristiga skulder | 189 | 107 | 68 | 116 | 64 | 2 |
| Summa eget kapital och skulder | 383 | 135 | 96 | 410 | 208 | 25 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | 244 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 50,7 % | 21,1 % | 29,3 % | 70,5 % | 66,6 % | 91,1 % |
| Kassalikviditet | 199 % | 111 % | 102 % | 322 % | 251 % | 1 126 % |
| Rörelsemarginal | 29,3 % | 17,4 % | −2,9 % | 25,3 % | 21,6 % | – |
| Vinstmarginal | 29,4 % | 17,2 % | −3 % | 25,4 % | 21,5 % | – |
| Omsättningstillväxt | 28,4 % | 26,5 % | −36 % | 62,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 136,9 % | 422,3 % | 10,7 % | 81,8 % | 80,7 % | −8,9 % |
| Omsättning per anställd | 1 139 tkr | 887 tkr | 701 tkr | 1 096 tkr | 675 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 266 tkr | 120 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 266 tkr | 120 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −120 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 120 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | 120 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 169 tkr | 3 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 169 tkr | 3 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 7 tkr | 17 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 43 tkr | 33 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 10 tkr | 10 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 241 | 7 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 69 tkr | 71 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | −1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 26 okt. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Fastium bygg och fastighetsservice ABHuvudarbetsställe
Nygårdsvägen 38 C, 433 32 Partille
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559278-6619
Registreringsdatum
26 oktober 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Partille, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 43.221 – Värme- och sanitetsarbeten
- SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
- SNI 81.210 – Lokalvård
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.