FC Fastighet AB
559113-5453Aktiebolagreg. 2017
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 741 tkr
Resultat efter fin. poster
521 tkr
Soliditet
16 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gamla Vägen 5 H, 702 27 Örebro
Postadress
Gamla Vägen 5 H, 702 27 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva uppförande samt förvaltning av fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 60 tkr | −225 tkr | – |
| 2020 | 943 tkr | 645 tkr | – |
| 2021 | 1 248 tkr | 467 tkr | 756 tkr |
| 2022 | 1 485 tkr | 735 tkr | 1 192 tkr |
| 2023 | 1 679 tkr | 548 tkr | 1 411 tkr |
| 2024 | 1 870 tkr | 447 tkr | 1 682 tkr |
| 2025 | 1 741 tkr | 521 tkr | 2 031 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 16,2 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 30 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −6,9 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 741 | 1 870 | 1 679 | 1 485 | 1 248 | 943 | 60 |
| Övriga rörelseintäkter | 29 | 21 | 134 | 81 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 770 | 1 892 | 1 813 | 1 566 | 1 250 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 333 | 343 | 408 | 310 | 235 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 474 | 474 | 380 | 313 | 308 | – | – |
| Rörelsekostnader | 807 | 817 | 788 | 623 | 543 | – | – |
| Rörelseresultat | 963 | 1 075 | 1 025 | 942 | 707 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 446 | 629 | 477 | 207 | 240 | – | – |
| Finansiella poster | −441 | −628 | −477 | −207 | −240 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 521 | 447 | 548 | 735 | 467 | 645 | −225 |
| Bokslutsdispositioner | −101 | −121 | −270 | −185 | −110 | – | – |
| Resultat före skatt | 420 | 326 | 278 | 550 | 357 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 71 | 54 | 59 | 114 | 77 | – | – |
| Årets resultat | 349 | 272 | 219 | 436 | 280 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 16 688 | 17 162 | 17 636 | 17 238 | 17 744 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 16 688 | 17 162 | 17 636 | 17 238 | 17 744 | – | – |
| Kundfordringar | 2 | 137 | 71 | 0 | 71 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 54 | 206 | 103 | 69 | 130 | – | – |
| Kassa och bank | 430 | 780 | 557 | 957 | 330 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 484 | 986 | 660 | 1 027 | 460 | – | – |
| Summa tillgångar | 17 172 | 18 148 | 18 296 | 18 264 | 18 204 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 632 | 1 361 | 1 142 | 706 | 426 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 981 | 1 632 | 1 361 | 1 142 | 706 | – | – |
| Eget kapital | 2 031 | 1 682 | 1 411 | 1 192 | 756 | – | – |
| Obeskattade reserver | 948 | 846 | 725 | 455 | 270 | – | – |
| Långfristiga skulder | 13 500 | 14 819 | 15 321 | 15 675 | 16 175 | – | – |
| Leverantörsskulder | 7 | 14 | 5 | 28 | 6 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 161 | 286 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 692 | 801 | 840 | 943 | 1 003 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 17 172 | 18 148 | 18 296 | 18 264 | 18 204 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 16,2 % | 13 % | 10,9 % | 8,5 % | 5,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 70 % | 123 % | 79 % | 109 % | 46 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 55,3 % | 57,5 % | 61 % | 63,4 % | 56,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 30 % | 23,9 % | 32,6 % | 49,5 % | 37,4 % | 68,4 % | −375,7 % |
| Omsättningstillväxt | −6,9 % | 11,4 % | 13,1 % | 19 % | 32,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 17,2 % | 16,2 % | 15,5 % | 36,6 % | 37,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 139 tkr | 182 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 349 tkr | 272 tkr |
| Byggnader mark | 16 273 tkr | 16 586 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 18 085 tkr | 18 085 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 812 tkr | 1 499 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 313 tkr | 313 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 349 tkr | 272 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −272 tkr | −219 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 272 tkr | 219 tkr |
| Forandring overavskrivningar | −43 tkr | −8 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −144 tkr | −113 tkr |
| Forslag disposition | 1 981 tkr | 1 632 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 981 tkr | 1 632 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 33 tkr | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 415 tkr | 576 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 803 tkr | 803 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 388 tkr | 228 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 161 tkr | 161 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 7 625 tkr | 8 125 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 18 tkr | 54 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 58 tkr | 84 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 500 tkr | 500 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 9 625 tkr | 10 125 tkr |
| Periodiseringsfonder | 808 tkr | 664 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 3 875 tkr | 4 694 tkr |
| Stallda sakerheter | 13 000 tkr | 13 000 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 13 000 tkr | 13 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 127 tkr | 203 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
FC Fastighet ABHuvudarbetsställe
Gamla Vägen 5 H, 702 27 Örebro
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559113-5453
Registreringsdatum
26 maj 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.