FCCM Ermanbrix AB
559174-7182Aktiebolagreg. 2018
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
244 tkr
Resultat efter fin. poster
22 tkr
Soliditet
71 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Karlsdalsallén 53, 702 52 Örebro
Postadress
Karlsdalsallén 53, 702 52 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Konsultationer och utbildning inom krisledning, brandskydd och brandorsaksfrågor samt fotografering och därmed liknande verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 314 tkr | 102 tkr | 118 tkr |
| 2020 | 305 tkr | 92 tkr | 143 tkr |
| 2021 | 492 tkr | 258 tkr | 132 tkr |
| 2022 | 300 tkr | 104 tkr | 220 tkr |
| 2023 | 438 tkr | 242 tkr | 257 tkr |
| 2024 | 388 tkr | 9 tkr | 107 tkr |
| 2025 | 244 tkr | 22 tkr | 122 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 71,1 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 9,1 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −37 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 244 | 388 | 438 | 300 | 492 | 305 | 314 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | −39 | 6 | 39 | – |
| Rörelseintäkter | 244 | 388 | 438 | 262 | 499 | 343 | 314 |
| Råvaror och förnödenheter | 9 | 8 | 8 | 9 | 13 | 3 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 162 | 272 | 138 | 91 | 156 | 224 | 175 |
| Personalkostnader | 16 | 61 | 10 | 16 | 40 | 0 | 14 |
| Av- och nedskrivningar | 33 | 36 | 37 | 40 | 32 | 24 | 14 |
| Rörelsekostnader | 219 | 378 | 193 | 157 | 241 | 250 | 212 |
| Rörelseresultat | 25 | 10 | 245 | 105 | 258 | 93 | 102 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | −0 | −0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 1 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Finansiella poster | −3 | −1 | −3 | −0 | −0 | −1 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 22 | 9 | 242 | 104 | 258 | 92 | 102 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 21 | −4 | 8 | −13 | 3 | −15 |
| Resultat före skatt | 22 | 30 | 238 | 112 | 245 | 95 | 87 |
| Skatt på årets resultat | 7 | 5 | 52 | 24 | 50 | 20 | 19 |
| Årets resultat | 15 | 25 | 187 | 88 | 194 | 75 | 68 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 22 | 55 | 91 | 92 | 133 | 60 | 83 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 72 | 105 | 91 | 92 | 133 | 60 | 83 |
| Kundfordringar | 17 | 0 | 9 | 80 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 100 | 52 | 4 | 90 | 47 | 70 | 6 |
| Kassa och bank | 0 | 3 | 133 | 25 | 80 | 33 | 41 |
| Omsättningstillgångar | 100 | 55 | 137 | 115 | 127 | 103 | 47 |
| Summa tillgångar | 172 | 160 | 228 | 207 | 260 | 163 | 130 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 57 | 32 | 20 | 82 | −112 | 18 | 0 |
| Fritt eget kapital | 72 | 57 | 207 | 170 | 82 | 93 | 68 |
| Eget kapital | 122 | 107 | 257 | 220 | 132 | 143 | 118 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 21 | 17 | 25 | 12 | 15 |
| Långfristiga skulder | 13 | 4 | −134 | −133 | −1 | −26 | −43 |
| Leverantörsskulder | 10 | 0 | 8 | 12 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 2 | 34 | 33 | 3 | – |
| Kortfristiga skulder | 37 | 49 | 85 | 103 | 104 | 34 | 40 |
| Summa eget kapital och skulder | 172 | 160 | 228 | 207 | 260 | 163 | 130 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 72 | 0 | 175 | 150 | – | 60 | 50 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 71,1 % | 66,8 % | 119,8 % | 112,8 % | 58,4 % | 93,1 % | 99,9 % |
| Kassalikviditet | 271 % | 113 % | 163 % | 111 % | 123 % | 301 % | 116 % |
| Rörelsemarginal | 10,2 % | 2,6 % | 56 % | 34,9 % | 52,4 % | 30,5 % | 32,6 % |
| Vinstmarginal | 9,1 % | 2,4 % | 55,4 % | 34,7 % | 52,3 % | 30,2 % | 32,5 % |
| Omsättningstillväxt | −37 % | −11,3 % | 45,8 % | −39 % | 61,7 % | −3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 12,3 % | 23,3 % | 72,7 % | 40,1 % | 147,3 % | 52,3 % | 57,6 % |
| Omsättning per anställd | – | 388 tkr | 438 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 50 tkr | 50 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 15 tkr | 25 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 91 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 15 tkr | 25 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −25 tkr | −187 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 25 tkr | 187 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 175 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 0 | −21 tkr |
| Forslag disposition | 72 tkr | 57 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | – | 57 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 72 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 22 tkr | 55 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 238 tkr | 238 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 216 tkr | 183 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 33 tkr | 36 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 83 tkr | 52 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 27 tkr | 49 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | −78 tkr | 4 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −1 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 9 okt. 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
FCCM Ermanbrix ABHuvudarbetsställe
Karlsdalsallén 53, 702 52 Örebro
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559174-7182
Registreringsdatum
9 oktober 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.