FD Bygg AB
556749-1179Aktiebolagreg. 2008
Eskilstuna, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 917 tkr
Resultat efter fin. poster
117 tkr
Soliditet
47 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kolstahattsvägen 17, 635 09 Eskilstuna
Postadress
c/o Pl 1184 A, Kolstahattsvägen 17, 635 09 Eskilstuna
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva bygg- och snickeriverksamhet, köp och försäljning av djurfoder samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 619 tkr | −93 tkr | – |
| 2018 | 1 995 tkr | 247 tkr | – |
| 2019 | 1 314 tkr | −115 tkr | 338 tkr |
| 2020 | 1 553 tkr | 92 tkr | 414 tkr |
| 2021 | 1 437 tkr | −106 tkr | 308 tkr |
| 2022 | 1 806 tkr | 76 tkr | 384 tkr |
| 2023 | 1 594 tkr | −34 tkr | 350 tkr |
| 2024 | 1 770 tkr | −40 tkr | 309 tkr |
| 2025 | 1 917 tkr | 117 tkr | 401 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 46,6 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 6,1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 8,3 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 917 | 1 770 | 1 594 | 1 806 | 1 437 | 1 553 | 1 314 | 1 995 | 1 619 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 0 | 3 | 0 | 6 | 43 | 71 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 921 | 1 770 | 1 597 | 1 806 | 1 443 | 1 596 | 1 386 | – | – |
| Handelsvaror | 521 | 542 | 402 | 465 | 519 | 462 | 384 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 347 | 268 | 229 | 277 | 240 | 247 | 288 | – | – |
| Personalkostnader | 930 | 995 | 995 | 986 | 787 | 792 | 826 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 6 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 805 | 1 811 | 1 632 | 1 731 | 1 549 | 1 503 | 1 500 | – | – |
| Rörelseresultat | 116 | −41 | −35 | 76 | −106 | 92 | −114 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 1 | 1 | 0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 117 | −40 | −34 | 76 | −106 | 92 | −115 | 247 | −93 |
| Bokslutsdispositioner | −15 | – | – | – | – | 0 | 83 | – | – |
| Resultat före skatt | 102 | −40 | −34 | 76 | −106 | 92 | −32 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 10 | – | – | – | 0 | 16 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 92 | −40 | −34 | 76 | −106 | 76 | −32 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 354 | 360 | 366 | 352 | 355 | 357 | 360 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 354 | 360 | 366 | 352 | 355 | 357 | 360 | – | – |
| Kundfordringar | 101 | 81 | 36 | 114 | 158 | 185 | 60 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 167 | 184 | 154 | 170 | 291 | 227 | 118 | – | – |
| Kassa och bank | 366 | 249 | 323 | 329 | 199 | 311 | 315 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 533 | 433 | 477 | 500 | 490 | 539 | 432 | – | – |
| Summa tillgångar | 887 | 793 | 844 | 852 | 845 | 896 | 792 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 209 | 250 | 284 | 208 | 314 | 238 | 270 | – | – |
| Fritt eget kapital | 301 | 209 | 250 | 284 | 208 | 314 | 238 | – | – |
| Eget kapital | 401 | 309 | 350 | 384 | 308 | 414 | 338 | – | – |
| Obeskattade reserver | 15 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 337 | 337 | 337 | 313 | 313 | 313 | 313 | – | – |
| Leverantörsskulder | 24 | 26 | 62 | 28 | 125 | 33 | 25 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 133 | 147 | 157 | 155 | 224 | 169 | 141 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 887 | 793 | 844 | 852 | 845 | 896 | 792 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 60 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 46,6 % | 39 % | 41,5 % | 45,1 % | 36,5 % | 46,2 % | 42,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 400 % | 295 % | 304 % | 322 % | 219 % | 319 % | 307 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 6,1 % | −2,3 % | −2,2 % | 4,2 % | −7,4 % | 5,9 % | −8,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 6,1 % | −2,3 % | −2,1 % | 4,2 % | −7,4 % | 5,9 % | −8,8 % | 12,4 % | −5,7 % |
| Omsättningstillväxt | 8,3 % | 11 % | −11,7 % | 25,7 % | −7,5 % | 18,2 % | −34,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 22,9 % | −13,1 % | −9,8 % | 19,8 % | −34,3 % | 18,3 % | −9,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 959 tkr | 885 tkr | 797 tkr | 903 tkr | 719 tkr | 777 tkr | 657 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 92 tkr | −40 tkr |
| Byggnader mark | 345 tkr | 348 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 366 tkr | 366 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 21 tkr | 18 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 92 tkr | −40 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 40 tkr | 34 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −40 tkr | −34 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 401 tkr | 309 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 92 tkr | −40 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −15 tkr | – |
| Forslag disposition | 301 tkr | 209 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 241 tkr | 209 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 31 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 8 tkr | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 27 tkr | 27 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 18 tkr | 14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 4 tkr | 4 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 337 tkr | 337 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 35 tkr | 93 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 109 tkr | 121 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 337 tkr | 337 tkr |
| Periodiseringsfonder | 15 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
FD Bygg ABHuvudarbetsställe
Kolstahattsvägen 17, 635 09 Eskilstuna
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556749-1179
Registreringsdatum
15 januari 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Eskilstuna, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.