Femlingen Blomster och Grönt AB
556960-8515Aktiebolagreg. 2014
Växjö, Kronobergs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
11 268 tkr
Resultat efter fin. poster
321 tkr
Soliditet
42 %
Anställda
5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lämmelvägen 4, 352 45 Växjö
Postadress
Lämmelvägen 4, 352 45 Växjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning av frukt, grönsaker, blommor, andra växter och dekorationer ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 6 682 tkr | 44 tkr | – |
| 2023 | 7 226 tkr | −85 tkr | – |
| 2024 | 7 227 tkr | 110 tkr | 403 tkr |
| 2025 | 10 321 tkr | 273 tkr | 678 tkr |
| 2026 | 11 268 tkr | 321 tkr | 931 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 41,5 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 2,9 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 9,2 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 268 | 10 321 | 7 227 | 7 226 | 6 682 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 119 | 100 | – | – |
| Rörelseintäkter | 11 269 | 10 440 | 7 327 | – | – |
| Handelsvaror | 7 591 | 7 773 | 5 103 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 616 | 1 112 | 1 020 | – | – |
| Personalkostnader | 1 741 | 1 285 | 1 094 | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 948 | 10 170 | 7 218 | – | – |
| Rörelseresultat | 322 | 271 | 109 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 3 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 2 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 321 | 273 | 110 | −85 | 44 |
| Resultat före skatt | 321 | 273 | 110 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 68 | −2 | 24 | – | – |
| Årets resultat | 253 | 275 | 85 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 61 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 61 | 0 | 0 | – | – |
| Varulager | 694 | 772 | 933 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 569 | 719 | 479 | – | – |
| Kassa och bank | 919 | 607 | 486 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 182 | 2 098 | 1 898 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 243 | 2 098 | 1 898 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 628 | 353 | 268 | – | – |
| Fritt eget kapital | 881 | 628 | 353 | – | – |
| Eget kapital | 931 | 678 | 403 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 300 | – | – |
| Leverantörsskulder | 745 | 954 | 559 | – | – |
| Skatteskulder | 122 | 67 | 74 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 312 | 1 420 | 1 196 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 243 | 2 098 | 1 898 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 4 | 3 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 41,5 % | 32,3 % | 21,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 113 % | 93 % | 81 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,9 % | 2,6 % | 1,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 2,9 % | 2,7 % | 1,5 % | −1,2 % | 0,7 % |
| Omsättningstillväxt | 9,2 % | 42,8 % | 0 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 27,2 % | 40,6 % | 21,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 254 tkr | 2 580 tkr | 2 409 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 61 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 61 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 61 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 253 tkr | 275 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 253 tkr | 275 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −275 tkr | −85 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 275 tkr | 85 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 931 tkr | 678 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 253 tkr | 275 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 881 tkr | 628 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 881 tkr | 628 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 565 tkr | 698 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 495 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 495 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 495 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 495 tkr | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 694 tkr | 772 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 tkr | 21 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 399 tkr | 359 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 46 tkr | 40 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 mars 2025 – 28 feb. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 mars 2024 – 28 feb. 2025 · Inlämnad –
Femlingen Blomster och Grönt ABHuvudarbetsställe
Lämmelvägen 4, 352 45 Växjö
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556960-8515
Registreringsdatum
4 februari 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Växjö, Kronobergs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.210 – Detaljhandel med frukt och grönsaker
- SNI 47.761 – Detaljhandel med blommor och andra växter, frön och gödselmedel
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.