swereg

Fest & Is service Sverige AB

556900-6132Aktiebolagreg. 2012

Uthyrning & leasing
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Båstad, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

2 939 tkr

−8 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

497 tkr

+1 % mot föregående år

Soliditet

73 %

+44,3 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Hallandsvägen 17, 269 36 Båstad

Postadress

c/o Fast Entreprenad Bygg Montage Ab, Hallandsvägen 17, 269 36 Båstad

Verksamhetsbeskrivning

Uthyrning av evenemangsutrustning så som tält, möbler, glas, porslin samt försäljning av is.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20211 380 tkr208 tkr596 tkr
20224 060 tkr755 tkr692 tkr
20232 967 tkr386 tkr927 tkr
20243 202 tkr490 tkr359 tkr
20252 939 tkr497 tkr652 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 73,3 % – branschmedian 55,8 %

Vinstmarginal 16,9 % – branschmedian 6,1 %

Omsättningstillväxt −8,2 % – branschmedian 0 %

Median för 3322 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning2 9393 2022 9674 0601 380
Förändring av lager−7−7−5––
Övriga rörelseintäkter87−00061
Rörelseintäkter3 0193 1952 9634 0601 441
Råvaror och förnödenheter1 0751 3191 4021 812650
Övriga externa kostnader1 1509537791 210345
Personalkostnader268422350240201
Av- och nedskrivningar169233030
Övriga rörelsekostnader01040
Rörelsekostnader2 5082 7042 5543 2961 225
Rörelseresultat511490409764216
Ränteintäkter och liknande21–––
Räntekostnader och liknande1622389
Finansiella poster−14−0−23−8−9
Resultat efter finansiella poster497490386755208
Bokslutsdispositioner−125−100−90−6350
Resultat före skatt372390296120208
Skatt på årets resultat808161250
Årets resultat29330923596208

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Materiella anläggningstillgångar129104297030
Finansiella anläggningstillgångar4747470188
Anläggningstillgångar1761513440218
Varulager394956027
Kundfordringar094129681105
Kortfristiga fordringar8771 5411 222843781
Kassa och bank17611486213181
Omsättningstillgångar1 0921 7041 3651 056989
Summa tillgångar1 2681 8551 7091 0561 207
Aktiekapital5050505050
Bundet eget kapital5050505050
Balanserat resultat3090642546338
Fritt eget kapital602309877642546
Eget kapital652359927692596
Obeskattade reserver350225125350
Långfristiga skulder––777
Leverantörsskulder216788329158411
Kortfristiga skulder2661 271650323604
Summa eget kapital och skulder1 2681 8551 7091 0561 207

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Medelantal anställda–2111
Föreslagen utdelning (tkr)0000–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet73,3 %29 %60 %68,1 %49,4 %
Kassalikviditet396 %130 %201 %327 %159 %
Rörelsemarginal17,4 %15,3 %13,8 %18,8 %15,7 %
Vinstmarginal16,9 %15,3 %13 %18,6 %15 %
Omsättningstillväxt−8,2 %7,9 %−26,9 %194,1 %–
Avkastning på eget kapital44,9 %86,1 %25,4 %13,8 %34,8 %
Omsättning per anställd–1 601 tkr2 967 tkr4 060 tkr1 380 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (30)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar47 tkr47 tkr
Arets resultat eget kapital293 tkr309 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat293 tkr309 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−309 tkr−235 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning309 tkr235 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–877 tkr
Forandring periodiseringsfond−125 tkr−100 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet117 tkr–
Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden130 tkr–
Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar13 tkr–
Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop130 tkr–
Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar13 tkr–
Fordringar koncernforetag kortfristiga397 tkr235 tkr
Forskott fran kunder19 tkr20 tkr
Forskott till leverantorer−3 tkr–
Forslag disposition602 tkr309 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning602 tkr309 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter41 tkr114 tkr
Inventarier verktyg installationer11 tkr104 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden482 tkr468 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar470 tkr364 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop14 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar3 tkr9 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar−103 tkr−185 tkr
Lager fardiga varor handelsvaror42 tkr49 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga390 tkr143 tkr
Ovriga kortfristiga skulder31 tkr313 tkr
Periodiseringsfonder350 tkr225 tkr
Upparbetad ej fakturerad intakt49 tkr109 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter0151 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Fest & Is service Sverige ABHuvudarbetsställe

    Hallandsvägen 17, 269 36 Båstad

    Uthyrning & leasing

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556900-6132

Registreringsdatum

14 augusti 2012

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Båstad, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Uthyrning & leasing

  • SNI 77.220 – Uthyrning och leasing av andra hushållsartiklar och varor för personligt bruk

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler