swereg

Fh Entreprenad i Vänersborg AB

559130-5718Aktiebolagreg. 2017

VVS & rörmokare
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Söderbärke, Dalarnas län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2023

Omsättning

2 015 tkr

+76 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

578 tkr

+1 789 % mot föregående år

Soliditet

78 %

+10,5 p.e. mot föregående år

Anställda

0

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Kvarndammsvägen 2, 777 94 Söderbärke

Postadress

Kvarndammsvägen 2, 777 94 Söderbärke

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva verksamhet inom byggentreprenad, försäljning, renovering och installationer av skorstenar och kaminer, friskvårdsterapi samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019620 tkr37 tkr94 tkr
2020833 tkr319 tkr279 tkr
2021753 tkr153 tkr367 tkr
20221 145 tkr−34 tkr404 tkr
20232 015 tkr578 tkr747 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 78,2 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal 28,7 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt 75,9 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20232022202120202019
Nettoomsättning2 0151 145753833620
Övriga rörelseintäkter–––0179
Rörelseintäkter2 0151 145753833798
Råvaror och förnödenheter974812246330
Övriga externa kostnader442361296482625
Personalkostnader845729105
Av- och nedskrivningar6––––
Rörelsekostnader1 4311 177599515761
Rörelseresultat584−3115431937
Ränteintäkter och liknande0––––
Räntekostnader och liknande73100
Finansiella poster−7−3−1−0−0
Resultat efter finansiella poster578−3415331937
Bokslutsdispositioner−14581−40−810
Resultat före skatt4334711323737
Skatt på årets resultat901125529
Årets resultat343368818528

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20232022202120202019
Immateriella anläggningstillgångar1 0646004682370
Materiella anläggningstillgångar24––––
Finansiella anläggningstillgångar0543310
Anläggningstillgångar1 0886055112680
Kundfordringar5102914587
Kortfristiga fordringar551239163125
Kassa och bank02682012
Omsättningstillgångar5539121163136
Summa tillgångar1 143643631431136
Aktiekapital5050505050
Bundet eget kapital5050505050
Balanserat resultat3543172294417
Fritt eget kapital69735431722944
Eget kapital74740436727994
Obeskattade reserver18540122810
Långfristiga skulder−59––017
Leverantörsskulder7111–––
Skatteskulder10139867125
Kortfristiga skulder2702001427125
Summa eget kapital och skulder1 143643631431136

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20232022202120202019
Medelantal anställda0–1–1
Föreslagen utdelning (tkr)00–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20232022202120202019
Soliditet78,2 %67,7 %73,5 %79,7 %69,2 %
Kassalikviditet20 %19 %85 %231 %540 %
Rörelsemarginal29 %−2,7 %20,5 %38,3 %6 %
Vinstmarginal28,7 %−3 %20,3 %38,2 %6 %
Omsättningstillväxt75,9 %52,1 %−9,6 %34,5 %–
Avkastning på eget kapital45,9 %9 %24 %66,2 %29,3 %
Omsättning per anställd––753 tkr–620 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (16)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20232022
Andra langfristiga fordringar05 tkr
Arets resultat eget kapital343 tkr36 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat343 tkr36 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−36 tkr−88 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning36 tkr88 tkr
Forandring periodiseringsfond−145 tkr81 tkr
Forslag disposition697 tkr354 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning697 tkr354 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter3 tkr10 tkr
Inventarier verktyg installationer24 tkr–
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter1 064 tkr600 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga252 tkr
Ovriga kortfristiga skulder163 tkr49 tkr
Ovriga langfristiga skulder−59 tkr–
Periodiseringsfonder185 tkr40 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter0−1

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Fh Entreprenad i Vänersborg ABHuvudarbetsställe

    Kvarndammsvägen 2, 777 94 Söderbärke

    VVS & rörmokare

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559130-5718

Registreringsdatum

25 oktober 2017

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Smedjebacken, Dalarnas län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

VVS & rörmokare

  • SNI 43.221 – Värme- och sanitetsarbeten
  • SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
  • SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
  • SNI 96.230 – Dagspa, bastu och ångbastu

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler