FHn Invest AB
559302-7575Aktiebolagreg. 2021
Åre, Jämtlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 355 tkr
Resultat efter fin. poster
1 708 tkr
Soliditet
83 %
Anställda
1.5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kabinbanevägen 4 Lgh 1, 837 52 Åre
Postadress
Kabinbanevägen 4 Lgh 1, 837 52 Åre
Verksamhetsbeskrivning
Investeringverksamhet, värdepapper. Fastigheter. Ekonomisk rådgivning, inom ekonomistyrning. Ledarskap. Företagsledning. Konsulttjänster interimsuppdrag inom Ekonomi. Äventyrsturism. Utbildning. Rådgivning. Guidning. Annordning av resor.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2021 | 970 tkr | 766 tkr | 633 tkr |
| 2022 | 2 332 tkr | 1 420 tkr | 1 575 tkr |
| 2023 | 1 711 tkr | 1 062 tkr | 2 196 tkr |
| 2024 | 209 tkr | −254 tkr | 2 209 tkr |
| 2025 | 3 355 tkr | 1 708 tkr | 3 211 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 83,5 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 50,9 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 1 503,5 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 355 | 209 | 1 711 | 2 332 | 970 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 129 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 484 | 209 | 1 711 | 2 332 | 970 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 | 0 | 3 | 7 | 1 | – |
| Övriga externa kostnader | 145 | 161 | 208 | 177 | 17 | – |
| Personalkostnader | 1 617 | 393 | 447 | 728 | 185 | – |
| Av- och nedskrivningar | 49 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 812 | 554 | 658 | 911 | 204 | – |
| Rörelseresultat | 1 672 | −345 | 1 052 | 1 420 | 766 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 36 | 92 | 10 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 36 | 92 | 10 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 708 | −254 | 1 062 | 1 420 | 766 | – |
| Bokslutsdispositioner | −436 | 272 | −272 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 272 | 19 | 790 | 1 420 | 766 | – |
| Skatt på årets resultat | 269 | 6 | 168 | 294 | 158 | – |
| Årets resultat | 1 002 | 13 | 621 | 1 126 | 608 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 216 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 713 | 956 | 554 | 380 | 10 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 929 | 956 | 554 | 380 | 10 | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 0 | 70 | – |
| Kortfristiga fordringar | 502 | 57 | 244 | 77 | 285 | – |
| Kassa och bank | 1 829 | 1 283 | 1 891 | 1 516 | 629 | – |
| Omsättningstillgångar | 2 332 | 1 340 | 2 136 | 1 593 | 914 | – |
| Summa tillgångar | 4 261 | 2 296 | 2 690 | 1 973 | 924 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 2 184 | 2 171 | 1 550 | 424 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 3 186 | 2 184 | 2 171 | 1 550 | 608 | – |
| Eget kapital | 3 211 | 2 209 | 2 196 | 1 575 | 633 | – |
| Obeskattade reserver | 436 | 0 | 272 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 0 | 0 | – |
| Skatteskulder | 181 | 20 | 218 | 200 | 90 | – |
| Kortfristiga skulder | 614 | 88 | 221 | 399 | 291 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 261 | 2 296 | 2 690 | 1 973 | 924 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1.5 | 0.5 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | 0 | 0 | 184 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,5 % | 96,2 % | 89,7 % | 79,8 % | 68,5 % | – |
| Kassalikviditet | 380 % | 1 529 % | 966 % | 400 % | 314 % | – |
| Rörelsemarginal | 49,8 % | −165 % | 61,5 % | 60,9 % | 79 % | – |
| Vinstmarginal | 50,9 % | −121,2 % | 62,1 % | 60,9 % | 79 % | – |
| Omsättningstillväxt | 1 503,5 % | −87,8 % | −26,6 % | 140,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 31,2 % | 0,6 % | 28,3 % | 71,5 % | 96,1 % | – |
| Omsättning per anställd | 2 236 tkr | 418 tkr | 1 711 tkr | 2 332 tkr | 970 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | – | 0 |
| Andelar koncernforetag | 581 tkr | 359 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 581 tkr | 359 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 222 tkr | 340 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 1 132 tkr | 597 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 132 tkr | 597 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 535 tkr | 62 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 002 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 002 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −13 tkr | −621 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 13 tkr | 621 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 211 tkr | 2 209 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 002 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −436 tkr | 272 tkr |
| Forslag disposition | 3 186 tkr | 2 184 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 186 tkr | 2 184 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 0 |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 502 tkr | 43 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 216 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 265 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 49 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 265 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 49 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 210 | 14 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 428 tkr | 67 tkr |
| Periodiseringsfonder | 436 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 18 feb. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
FHn Invest ABHuvudarbetsställe
Kabinbanevägen 4 Lgh 1, 837 52 Åre
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559302-7575
Registreringsdatum
18 februari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Åre, Jämtlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 64.310 – Penningmarknadsfonder och andra fonder än penningmarknadsfonder
- SNI 79.900 – Turist- och bokningsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.