Filmriding & Company Aktiebolag
556753-3269Aktiebolagreg. 2008
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
8 232 tkr
Resultat efter fin. poster
−59 tkr
Soliditet
8 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bolinders Plan 2, 112 24 Stockholm
Postadress
Bolinders Plan 2, 112 24 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva kommunikativa lösningar ur ett journalistiskt perspektiv, reklam- och TV-produktion och events. Handel med värdepapper, äga och förvalta aktier och andelar och andra värdepapper. Handel med och äga fast egendom samt ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 6 117 tkr | 92 tkr | – |
| 2022 | 9 248 tkr | 3 247 tkr | – |
| 2023 | 4 742 tkr | −657 tkr | 1 065 tkr |
| 2023 | 3 718 tkr | 207 tkr | 262 tkr |
| 2024 | 5 810 tkr | 30 tkr | 268 tkr |
| 2025 | 8 232 tkr | −59 tkr | 208 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 8 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal −0,7 % – branschmedian 12,1 %
Omsättningstillväxt 41,7 % – branschmedian −1,9 %
Median för 7343 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 232 | 5 810 | 3 718 | 4 742 | 9 248 | 6 117 |
| Rörelseintäkter | 8 232 | 5 810 | 3 718 | 4 742 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 1 047 | 680 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 8 267 | 5 763 | 1 519 | 1 114 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | 858 | 3 503 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 25 | 25 | 31 | 103 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 59 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 292 | 5 787 | 3 514 | 5 399 | – | – |
| Rörelseresultat | −60 | 23 | 203 | −657 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 7 | 5 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 2 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 7 | 3 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −59 | 30 | 207 | −657 | 3 247 | 92 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −24 | 0 | 1 800 | – | – |
| Resultat före skatt | −59 | 6 | 207 | 1 143 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 44 | 267 | – | – |
| Årets resultat | −60 | 6 | 162 | 877 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 33 | 57 | 82 | 171 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 230 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 33 | 57 | 82 | 401 | – | – |
| Kundfordringar | 2 213 | 1 116 | 485 | 418 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 259 | 1 131 | 935 | 701 | – | – |
| Kassa och bank | 313 | 369 | 844 | 601 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 571 | 1 500 | 1 779 | 1 302 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 604 | 1 557 | 1 861 | 1 704 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 168 | 162 | 0 | 89 | – | – |
| Fritt eget kapital | 108 | 168 | 162 | 965 | – | – |
| Eget kapital | 208 | 268 | 262 | 1 065 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 1 535 | 41 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 396 | 1 290 | 1 599 | 639 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 604 | 1 557 | 1 861 | 1 704 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 2 | 5 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 8 % | 17,2 % | 14,1 % | 62,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 107 % | 116 % | 111 % | 204 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −0,7 % | 0,4 % | 5,5 % | −13,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −0,7 % | 0,5 % | 5,6 % | −13,9 % | 35,1 % | 1,5 % |
| Omsättningstillväxt | 41,7 % | – | −21,6 % | −48,7 % | 51,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −28,6 % | 2,1 % | 61,9 % | 82,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 1 859 tkr | 948 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −60 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −60 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −6 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 6 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 208 tkr | 268 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −60 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 108 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 108 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 33 tkr | 57 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 888 tkr | 888 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 856 tkr | 831 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 25 tkr | 25 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 24 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 46 tkr | 16 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 2 396 tkr | 1 290 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Filmriding & Company AktiebolagHuvudarbetsställe
Bolinders Plan 2, 112 24 Stockholm
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556753-3269
Registreringsdatum
5 mars 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.