Finans Process i Sthlm AB
556959-9417Aktiebolagreg. 2014
Sundbyberg, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
992 tkr
Resultat efter fin. poster
319 tkr
Soliditet
95 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Järnvägsgatan 58, 172 35 Sundbyberg
Postadress
c/o Therese Bergh, Järnvägsgatan 58, 172 35 Sundbyberg
Verksamhetsbeskrivning
Företagets huvudfokus är processer inom finansbranschen och ska erbjuda och bedriva konsulttjänster inom bank och finanssektorn. Bolaget vänder sig främst till banker och värdepappersbolag men även till systemleverantörer som levererar relaterade system och tillhörande tjänster. Tjänsten omfattar rådgivning och projektledning vid planering och genomförande av systembyte, analys av processer och förbättringsarbete såsom att minska risk, minimera och effektivisera processer och resursplanering inom i huvudsak värdepappersprocesser från handel med värdepapper till clearing och settlement samt förvar. Tjänsten omfattar även rådgivning vid upphandling av system som omfattar värdepappersprocesser, utbildning och försäljning av böcker inom relaterade områden till bank och finanssektorn samt effektiviserings- och förbättringsprocesser. Utöver detta omfattas även verksamheten av en bisyssla med fokus på distribution och försäljning av produkter för stresshantering, välmående, hälsa, kosttillskott, skönhets- samt anti-ageing produkter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 993 tkr | 479 tkr | – |
| 2017 | 1 951 tkr | 554 tkr | – |
| 2018 | 1 266 tkr | 252 tkr | 591 tkr |
| 2019 | 1 750 tkr | 839 tkr | 925 tkr |
| 2020 | 1 720 tkr | 459 tkr | 1 088 tkr |
| 2021 | 2 006 tkr | 559 tkr | 1 177 tkr |
| 2022 | 1 586 tkr | 222 tkr | 1 138 tkr |
| 2023 | 1 685 tkr | 486 tkr | 1 233 tkr |
| 2024 | 2 291 tkr | 1 082 tkr | 1 697 tkr |
| 2025 | 992 tkr | 319 tkr | 1 525 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 95,3 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 32,2 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −56,7 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 992 | 2 291 | 1 685 | 1 586 | 2 006 | 1 720 | 1 750 | 1 266 | 1 951 | 1 993 |
| Rörelseintäkter | 992 | 2 291 | 1 685 | 1 586 | 2 006 | 1 720 | 1 750 | 1 266 | – | – |
| Handelsvaror | 13 | 21 | 14 | 25 | 25 | 24 | 35 | 144 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 128 | 120 | 145 | 256 | 305 | 178 | 137 | 171 | – | – |
| Personalkostnader | 695 | 1 104 | 1 047 | 969 | 1 064 | 979 | 675 | 704 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 836 | 1 245 | 1 207 | 1 250 | 1 393 | 1 182 | 846 | 1 019 | – | – |
| Rörelseresultat | 157 | 1 046 | 479 | 336 | 613 | 538 | 904 | 247 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 224 | 18 | 7 | 0 | 16 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 162 | 36 | 7 | −114 | −54 | −79 | −65 | 4 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 319 | 1 082 | 486 | 222 | 559 | 459 | 839 | 252 | 554 | 479 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −120 | −120 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 319 | 962 | 366 | 222 | 559 | 459 | 839 | 252 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 81 | 198 | 76 | 73 | 140 | 119 | 204 | 106 | – | – |
| Årets resultat | 238 | 764 | 290 | 149 | 419 | 340 | 634 | 146 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 527 | 62 | 62 | 62 | 52 | 39 | 75 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 527 | 62 | 62 | 62 | 52 | 39 | 75 | – | – |
| Varulager | 0 | 2 | 3 | 5 | 6 | 11 | 20 | 41 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 276 | 396 | 400 | 348 | 371 | 594 | 96 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 278 | 589 | 625 | 373 | 373 | 595 | 139 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 668 | 23 | 170 | 170 | 274 | 272 | 140 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 1 132 | 1 314 | 657 | 490 | 690 | 674 | 485 | 441 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 801 | 1 616 | 1 420 | 1 290 | 1 342 | 1 330 | 1 239 | 621 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 801 | 2 143 | 1 482 | 1 352 | 1 404 | 1 382 | 1 278 | 695 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 237 | 883 | 893 | 940 | 708 | 698 | 241 | 395 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 475 | 1 647 | 1 183 | 1 088 | 1 127 | 1 038 | 875 | 541 | – | – |
| Eget kapital | 1 525 | 1 697 | 1 233 | 1 138 | 1 177 | 1 088 | 925 | 591 | – | – |
| Obeskattade reserver | 240 | 240 | 120 | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 4 | 7 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 19 | 46 | 0 | 89 | 8 | 109 | 121 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 35 | 206 | 129 | 214 | 228 | 294 | 353 | 105 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 801 | 2 143 | 1 482 | 1 352 | 1 404 | 1 382 | 1 278 | 695 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 332 | 410 | 300 | 195 | 187 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,3 % | 88,1 % | 89,6 % | 84,2 % | 83,8 % | 78,8 % | 72,4 % | 85 % | – | – |
| Kassalikviditet | 5 114 % | 784 % | 1 097 % | 601 % | 587 % | 449 % | 345 % | 555 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 15,8 % | 45,7 % | 28,4 % | 21,2 % | 30,6 % | 31,3 % | 51,7 % | 19,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 32,2 % | 47,2 % | 28,8 % | 14 % | 27,9 % | 26,7 % | 47,9 % | 19,9 % | 28,4 % | 24 % |
| Omsättningstillväxt | −56,7 % | 36 % | 6,2 % | −20,9 % | 16,6 % | −1,7 % | 38,2 % | −35,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 15,6 % | 45 % | 23,5 % | 13,1 % | 35,6 % | 31,2 % | 68,6 % | 24,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 992 tkr | 2 291 tkr | 1 685 tkr | 1 586 tkr | 2 006 tkr | 1 720 tkr | 1 750 tkr | 1 266 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 527 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 62 tkr | 527 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | −465 tkr | 165 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 300 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 62 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 62 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 238 tkr | 764 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 238 tkr | 764 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 525 tkr | 1 697 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 238 tkr | 764 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −120 tkr |
| Forslag disposition | 1 475 tkr | 1 647 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 143 tkr | 1 237 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 1 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 0 | 2 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 62 tkr | −18 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 668 tkr | 23 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 tkr | 145 tkr |
| Periodiseringsfonder | 240 tkr | 240 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 dec. 2024 – 30 nov. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 dec. 2023 – 30 nov. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 dec. 2022 – 30 nov. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 dec. 2021 – 30 nov. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 dec. 2020 – 30 nov. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 dec. 2019 – 30 nov. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 dec. 2018 – 30 nov. 2019 · Inlämnad –
Finans Process i Sthlm ABHuvudarbetsställe
Järnvägsgatan 58, 172 35 Sundbyberg
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556959-9417
Registreringsdatum
28 januari 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Övriga registrerade namn
1 st
- More of your beauty by Therese – särskilt företagsnamn, registrerat 4 april 2018. För den del av verksamheten som avser att distribuera produkter för hälsa och välmående. Företaget agerar som återförsäljare vilket inkluderar inköp av produkter samt direktförsäljning och nätverksförsäljning till slutkund samt försäljning via andra distributörer.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.