Finfix Consulting AB
559299-2332Aktiebolagreg. 2021
Fleninge, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 703 tkr
Resultat efter fin. poster
1 787 tkr
Soliditet
71 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vagnmakarevägen 99, 254 77 Fleninge
Postadress
c/o Gintare Gustafsson, Vagnmakarevägen 99, 254 77 Fleninge
Verksamhetsbeskrivning
Redovisning, bokföring, finansiell rådgivning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 002 tkr | 673 tkr | 560 tkr |
| 2022 | 2 083 tkr | 641 tkr | 880 tkr |
| 2023 | 2 740 tkr | 542 tkr | 1 029 tkr |
| 2024 | 3 418 tkr | 1 005 tkr | 1 281 tkr |
| 2025 | 4 703 tkr | 1 787 tkr | 2 121 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 71 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 38 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 37,6 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 703 | 3 418 | 2 740 | 2 083 | 1 002 |
| Övriga rörelseintäkter | 17 | 3 | 8 | 4 | 0 |
| Rörelseintäkter | 4 721 | 3 422 | 2 747 | 2 087 | 1 003 |
| Råvaror och förnödenheter | 651 | 578 | 631 | 500 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 1 843 | 906 | 971 | 361 | 145 |
| Personalkostnader | 304 | 906 | 564 | 581 | 183 |
| Av- och nedskrivningar | 122 | 15 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 5 | 6 | 37 | 3 | 1 |
| Rörelsekostnader | 2 925 | 2 411 | 2 202 | 1 445 | 329 |
| Rörelseresultat | 1 796 | 1 011 | 545 | 642 | 673 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 9 | 6 | 3 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −9 | −6 | −3 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 787 | 1 005 | 542 | 641 | 673 |
| Bokslutsdispositioner | −455 | −200 | −100 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 332 | 805 | 442 | 641 | 673 |
| Skatt på årets resultat | 291 | 173 | 98 | 134 | 139 |
| Årets resultat | 1 040 | 632 | 344 | 507 | 535 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 473 | 595 | 500 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 4 | – |
| Anläggningstillgångar | 473 | 595 | 500 | 4 | – |
| Varulager | 177 | 173 | – | – | – |
| Kundfordringar | 393 | 319 | 31 | 314 | 242 |
| Kortfristiga fordringar | 2 353 | 1 314 | 980 | 716 | 280 |
| Kassa och bank | 830 | 285 | 198 | 617 | 481 |
| Omsättningstillgångar | 3 360 | 1 773 | 1 178 | 1 332 | 761 |
| Summa tillgångar | 3 834 | 2 369 | 1 678 | 1 336 | 761 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 056 | 624 | 660 | 348 | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 096 | 1 256 | 1 004 | 855 | 535 |
| Eget kapital | 2 121 | 1 281 | 1 029 | 880 | 560 |
| Obeskattade reserver | 755 | 300 | 100 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 157 | 37 | 185 | 171 | 0 |
| Skatteskulder | 464 | 173 | 233 | 134 | 139 |
| Kortfristiga skulder | 958 | 788 | 549 | 456 | 201 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 834 | 2 369 | 1 678 | 1 336 | 761 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 3 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 200 | 380 | −195 | 187 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 71 % | 64,1 % | 66 % | 65,9 % | 73,5 % |
| Kassalikviditet | 332 % | 203 % | 215 % | 292 % | 378 % |
| Rörelsemarginal | 38,2 % | 29,6 % | 19,9 % | 30,8 % | 67,2 % |
| Vinstmarginal | 38 % | 29,4 % | 19,8 % | 30,8 % | 67,2 % |
| Omsättningstillväxt | 37,6 % | 24,8 % | 31,6 % | 107,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 49,1 % | 49,4 % | 33,4 % | 57,6 % | 95,5 % |
| Omsättning per anställd | 4 703 tkr | 3 418 tkr | 1 370 tkr | 694 tkr | 1 002 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 040 tkr | 632 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 0 | 153 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 040 tkr | 632 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −632 tkr | −344 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 632 tkr | 344 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 380 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −455 tkr | −200 tkr |
| Forskott fran kunder | 10 tkr | – |
| Forskott till leverantorer | 177 tkr | 173 tkr |
| Forslag disposition | 2 096 tkr | 1 256 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 896 tkr | 1 056 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 907 tkr | 730 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 473 tkr | 595 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 840 tkr | 265 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 154 tkr | 85 tkr |
| Periodiseringsfonder | 755 tkr | 300 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 214 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 173 tkr | 493 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 29 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Finfix Consulting ABHuvudarbetsställe
Vagnmakarevägen 99, 254 77 Fleninge
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559299-2332
Registreringsdatum
29 januari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Helsingborg, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.