Finngarne Gård AB
559228-7535Aktiebolagreg. 2019
Norrtälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
23 285 tkr
Resultat efter fin. poster
50 tkr
Soliditet
15 %
Anställda
7
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Uddeboövägen 37, 761 73 Norrtälje
Postadress
Uddeboövägen 37, 761 73 Norrtälje
Verksamhetsbeskrivning
Mjölkproduktion samt uppfödning av ungdjur. Viss entreprenad utanför lantbruket åt närliggande lantbruk samt snöröjning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2021 | 6 352 tkr | −2 431 tkr | 1 619 tkr |
| 2022 | 12 722 tkr | 1 220 tkr | 2 839 tkr |
| 2023 | 19 624 tkr | 4 622 tkr | 4 357 tkr |
| 2024 | 17 245 tkr | −1 533 tkr | 4 485 tkr |
| 2025 | 21 908 tkr | 468 tkr | 4 871 tkr |
| 2026 | 23 285 tkr | 50 tkr | 4 909 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 15,4 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal 0,2 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt 6,3 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 23 285 | 21 908 | 17 245 | 19 624 | 12 722 | 6 352 | – |
| Förändring av lager | – | – | – | – | – | 1 860 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 3 579 | 3 510 | 3 014 | 2 953 | 3 276 | 2 866 | – |
| Rörelseintäkter | 26 865 | 25 418 | 20 260 | 22 577 | 15 997 | 11 078 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 12 219 | 10 045 | 7 549 | 7 878 | 6 186 | 5 078 | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 67 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 7 298 | 6 993 | 7 398 | 5 225 | 3 893 | 2 707 | – |
| Personalkostnader | 4 223 | 4 302 | 4 265 | 2 997 | 3 071 | 4 081 | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 540 | 2 859 | 2 105 | 1 544 | 1 344 | 1 408 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 173 | 0 | 26 | 16 | – | – |
| Rörelsekostnader | 26 281 | 24 372 | 21 317 | 17 670 | 14 577 | 13 274 | – |
| Rörelseresultat | 584 | 1 046 | −1 058 | 4 906 | 1 421 | −2 196 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 36 | 35 | 32 | 13 | 6 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 724 | 835 | 788 | 436 | 289 | 268 | – |
| Finansiella poster | −534 | −578 | −475 | −284 | −201 | −236 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 50 | 468 | −1 533 | 4 622 | 1 220 | −2 431 | – |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 1 660 | −3 100 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 50 | 468 | 127 | 1 522 | 1 220 | −2 431 | – |
| Skatt på årets resultat | 12 | 82 | 0 | 4 | – | – | – |
| Årets resultat | 39 | 386 | 127 | 1 518 | 1 220 | −2 431 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 25 607 | 21 806 | 20 629 | 17 624 | 14 709 | 12 975 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 466 | 1 222 | 923 | 705 | 532 | 410 | – |
| Anläggningstillgångar | 27 073 | 23 028 | 21 552 | 18 329 | 15 241 | 13 384 | – |
| Varulager | 9 841 | 9 765 | 9 494 | 7 636 | 5 573 | 5 640 | – |
| Kundfordringar | 816 | 1 104 | 887 | 839 | 810 | 371 | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 460 | 2 754 | 4 036 | 2 772 | 2 265 | 2 378 | – |
| Kassa och bank | 11 | 148 | 0 | 92 | 200 | 350 | – |
| Omsättningstillgångar | 12 312 | 12 666 | 13 531 | 10 500 | 8 039 | 8 368 | – |
| Summa tillgångar | 39 385 | 35 694 | 35 083 | 28 829 | 23 280 | 21 752 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 4 821 | 4 435 | 4 307 | 2 789 | 1 569 | 4 000 | – |
| Fritt eget kapital | 4 859 | 4 821 | 4 435 | 4 307 | 2 789 | 1 569 | – |
| Eget kapital | 4 909 | 4 871 | 4 485 | 4 357 | 2 839 | 1 619 | – |
| Obeskattade reserver | 1 440 | 1 440 | 1 440 | 3 100 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 24 838 | 22 540 | 21 894 | 16 364 | 18 248 | 18 879 | – |
| Leverantörsskulder | 4 261 | 3 277 | 3 254 | 2 078 | 1 916 | 808 | – |
| Skatteskulder | 69 | 90 | 26 | 49 | 23 | 31 | – |
| Kortfristiga skulder | 8 197 | 6 843 | 7 264 | 5 008 | 2 193 | 1 254 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 39 385 | 35 694 | 35 083 | 28 829 | 23 280 | 21 752 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 7 | 7 | 8 | 7 | 7 | 7 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 15,4 % | 16,9 % | 16 % | 23,7 % | 12,2 % | 7,4 % | – |
| Kassalikviditet | 30 % | 42 % | 56 % | 57 % | 112 % | 217 % | – |
| Rörelsemarginal | 2,5 % | 4,8 % | −6,1 % | 25 % | 11,2 % | −34,6 % | – |
| Vinstmarginal | 0,2 % | 2,1 % | −8,9 % | 23,5 % | 9,6 % | −38,3 % | – |
| Omsättningstillväxt | 6,3 % | 27 % | −12,1 % | 54,3 % | 100,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,8 % | 7,9 % | 2,8 % | 34,8 % | 43 % | −150,2 % | – |
| Omsättning per anställd | 3 326 tkr | 3 130 tkr | 2 156 tkr | 2 803 tkr | 1 817 tkr | 907 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (38)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 1 440 tkr | 1 440 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 466 tkr | 1 222 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 1 466 tkr | 1 222 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 244 tkr | 298 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 39 tkr | 386 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 2 942 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 39 tkr | 386 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −386 tkr | −127 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 386 tkr | 127 tkr |
| Forandring overavskrivningar | – | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 2 146 tkr | 2 240 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 2 360 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 94 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 361 | – |
| Forslag disposition | 4 859 tkr | 4 821 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 859 tkr | 4 821 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 058 tkr | 1 232 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 23 461 tkr | 19 566 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 33 229 tkr | 27 260 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 9 768 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 700 tkr | 1 540 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 6 669 tkr | 4 931 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 735 tkr | 2 768 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 662 tkr | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 7 122 tkr | 5 079 tkr |
| Lager varor under tillverkning | 2 719 tkr | 4 685 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 682 tkr | 1 146 tkr |
| Odefinierat begrepp monetart | 2 224 tkr | 1 000 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 585 tkr | 418 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 94 tkr | 113 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 3 306 tkr | 2 793 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 12 813 tkr | 14 619 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 9 084 tkr | 7 921 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 154 tkr | 223 tkr |
| Stallda sakerheter | 22 959 tkr | 18 983 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 2 750 tkr | 2 750 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 20 209 tkr | 16 233 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 467 tkr | 570 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 28 nov. 2019 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Finngarne Gård ABHuvudarbetsställe
Uddeboövägen 37, 761 73 Norrtälje
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559228-7535
Registreringsdatum
28 november 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrtälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.500 – Blandat jordbruk
- SNI 01.420 – Uppfödning av andra nötkreatur och bufflar
- SNI 01.610 – Stödverksamhet avseende växtodling
- SNI 81.230 – Annan rengöring
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.